Reklama
Reklama

Zbierz kwiaty bzu i zalej olejem. Ich zastosowanie cię zaskoczy

Kwitnący bez pięknie wygląda i przyjemnie pachnie, przez co jest chętnie uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna. Bez lilak może też posłużyć do wykonania domowego olejku, który będziemy mogli wykorzystać na wiele sposobów. Podpowiadamy, jak go przygotować.

Bez to popularna roślina należąca do rodziny piżmaczkowatych, o charakterystycznym zapachu i wyglądzie. Warto wiedzieć, że choć wyglądają niemal identycznie, bez lilak to w rzeczywistości lilak pospolity, z rodziny oliwkowatych i nie ma nic wspólnego na przykład z czarnym bzem. Właśnie bez lilak może posłużyć do przygotowania domowego olejku o licznych zastosowaniach. Jak go wykonać i jak wykorzystać?

Domowy olejek z kwiatów bzu — jak go wykonać?

Przy odrobinie wysiłku i wolnego czasu jesteśmy w stanie przygotować rewelacyjny olejek, wykorzystując do tego kwiaty bzu lilak. Wystarczy je zerwać, pamiętając, że najlepiej zbierać rośliny, które nie rosną przy drodze — mogłyby bowiem zawierać różne zanieczyszczenia. Gałązki z kwiatkami umieszczamy w misce, pozbywając się najpierw liści, a następnie obrywając z gałązek same kwiaty bzu. Wybierajmy te ładne, które jeszcze nie przekwitły.

Zajmie to trochę czasu, ale uzyskany efekt będzie tego wart. W międzyczasie w garnku rozgrzewamy dowolny olej do temperatury około 40 stopni Celsjusza. Gdy już oberwiemy kwiaty, wsypujemy je do słoika — powinny go wypełnić. Następnie zalewamy kwiaty rozgrzanym olejem i odstawiamy słoik na dwa dni. Po tym czasie mieszankę przecedzamy przez sitko i otrzymujemy domowy olejek, który można wykorzystać na różne sposoby. 

Czytaj też: To najzdrowszy chleb na świecie. W Polsce wciąż mało popularny 

Olejek z kwiatów bzu — jak go wykorzystać?

Wykorzystując olejek z kwiatów bzu, możemy wykonać wiele domowych kosmetyków. Olejek można na przykład dodać do kremu. Zadziała przeciwzmarszczkowo i polecany jest osobom zmagającym się z trądzikiem. Jeśli wmasujemy go zaś w skronie powinien pomóc poradzić sobie z bólem głowy.

Olejku nie trzeba zresztą dodawać do kremu, aby zastosować go na skórę. Możemy na przykład wsmarowywać go w kolana, aby złagodzić bóle reumatyczne. Jeśli zaś dodamy olejek do dyfuzora, po domu rozejdzie się wspaniały, kojący zapach. 

Zobacz też:

​Gdzie wyrzucać torebki po herbacie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Buty ślizgają się na śniegu i lodzie? Spryskaj je tym, a unikniesz upadku

Zaklej pomidory taśmą w ten sposób. Nigdy więcej się nie zepsują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | domowe sposoby