Reklama
Reklama

Zapomnij o posypywaniu schodów solą. Jest lepszy sposób na pozbycie się lodu i śniegu

Śliskie schody na zewnątrz to utrapienie wielu właścicieli domów w czasie zimy. Śnieg, deszcz oraz mróz sprawiają, że nawierzchnia na stopniach pokrywa się lodem, co stanowi duże niebezpieczeństwo. Aby uniknąć groźnych sytuacji, należy usunąć oblodzoną powierzchnię, wybierając jeden ze sprawdzonych sposobów. W tej sytuacji najczęściej sięgamy po sól. To błąd! Oto najlepsze i bezpieczne metody na pozbycie się lodu i śniegu ze schodów.

Jak pozbyć się lodu i śniegu ze schodów? Zapomnij o posypywaniu solą

Posypywanie solą oblodzonych schodów to rozwiązanie znane od dawna i bardzo popularne. Nie jest to jednak najlepszy sposób na pozbycie się lodu. Stosowanie soli może prowadzić do uszkodzenia powierzchni schodów, zwłaszcza gdy są wykonane z betonu, kamienia lub płytek. Sól może korodować metalowe elementy, a także powodować pęknięcia czy erozję powierzchni, co z czasem prowadzi do konieczności napraw lub wymiany.

Dodatkowo ucierpieć mogą na tym buty, gdyż przejście po takim podłożu skutkuje gromadzeniem się soli na butach. Co więcej, kontakt z solą może być szkodliwy dla zwierząt domowych, powodując podrażnienie ich łap. Wreszcie nadmierna ilość soli stosowanej na powierzchniach wokół domu może przedostać się do gleby, co wpływa negatywnie na roślinność.

Czytaj też: Twój pupil zostawia sierść na kanapie? W ten sposób szybko ją usuniesz

Najlepsze i bezpieczne sposoby na oblodzone schody. Piasek, popiół lub chlorek wapnia

Oprócz soli istnieje kilka alternatywnych sposobów, które mogą pomóc w radzeniu sobie z oblodzonymi schodami. Są w pełni bezpieczne dla powierzchni i środowiska, a przy tym tak samo skuteczne jak sól.

Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie piasku, który zapewnia dobrą przyczepność na oblodzonych powierzchniach. Podobnie działa popiół. Zamiast wyrzucać do śmietnika, warto wykorzystać go w pożyteczny sposób i posypać nim schody.

W walce z grubą warstwą lodu na schodach świetnie sprawdzi się także chlorek wapnia lub chlorek magnezu. Jedno i drugie są bezwonne i mają postać cienkich płatków. Prędko roztapiają śnieg i lód, nawet jeśli na zewnątrz panuje temperatura poniżej zera. To genialne rozwiązanie, ponieważ są biodegradowalne, nieszkodliwe i nie trzeba po nich później sprzątać.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby