Reklama
Reklama

​Zapomnij o brudnych plamach zostawianych przez żelazko. W ten sposób szybko je wyczyścisz

Względem prasowania dzielimy się na dwa obozy — w jednym znajdują się osoby, które to uwielbiają, a w drugim ci, którzy nienawidzą tej czynności. Jednak bez względu na to, do której grupy przynależymy, wszystkich z nas denerwują przypalone plamy na ubraniach po prasowaniu. Sprawdź, jak w szybki sposób wyczyścić brudne żelazko.

Mieszanka tych dwóch składników pomoże wyczyścić żelazko

Sposób działania żelazka opiera się na podgrzewaniu wody, która następnie w postaci pary wodnej wydobywa się ze stopki i ze względu na swoją wysoką temperaturę sprawia, że możemy rozprasować nasze ubrania. Jednak podgrzewanie wody do tak wysokiej temperatury sprawia, że wytrąca się z niej osad. Jest to takie samo działanie jak w przypadku, chociażby czajnika. I właśnie ten kamień, jeśli zacznie się wydobywać przez otwory w stopce, może pobrudzić nasze ubrania. Czasem nawet nieodwracalnie. Jak w szybki sposób wyczyścić brudne żelazko? Wystarczą dwa składniki.

Sprawdź również: Dodaj kilka kropel do wiadra z wodą i umyj podłogę. Będzie błyszczeć, jak lustro

Pierwszym składnikiem potrzebnym do wyczyszczenia brudnego żelazka będzie woda demineralizowana, czyli taka, która jest pozbawiona obcych jonów przez wielokrotną destylację lub przez wymianę ich na jony wodorowe i wodorotlenowe za pomocą dejonizatora. Będziemy jej potrzebować około 150 mililitrów. Drugim składnikiem, który pomoże nam w czyszczeniu żelazka z kamienia, będzie zwykły ocet spirytusowy, którego będziemy potrzebować około 100 mililitrów. Oba płyny należy ze sobą wymieszać, a następnie wlać do zbiornika żelazka.

Sprawdź również: Kup w aptece i wetrzyj w szybę. Okna będą idealnie czyste przez wiele miesięcy

Żelazko włączamy na najwyższą moc z opcją pary, a następnie ustawiamy na mokrym ręczniku na kilka chwil, by nasza mieszanka mogła się podgrzać i zacząć oczyszczać kamień znajdujący się w otworach stopki. Gdy para zaczyna wydobywać się z żelazka, odstawiamy je na około pół godziny. Po tym czasie wylewamy ją ze zbiorniczka, a powierzchnię stopki możemy wypolerować. Jeśli po pierwszym zabiegu nie zauważymy oczekiwanych rezultatów, możemy powtórzyć proces czyszczenia brudnego żelazka z pomocą wody i octu jeszcze raz.

Zobacz też:

Cierpisz na bezsenność? Zastosuj tę metodę, a zaśniesz w kilka minut

Ta pora jest najlepsza na picie kawy. Dietetyk wyjaśnia, dlaczego

Gdzie wyrzucić zużyte filtry do wody? Całe życie robiłeś to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby | triki