Wymocz suszone grzyby w tym płynie. Będą obłędnie smaczne
Dziś do moczenia suszonych grzybów najczęściej wykorzystywana jest zwykła woda. W dawnych czasach było to jednak nie do pomyślenia. Nasze prababcie miały inny, sprawdzony sposób, aby popularny przysmak zachwycał smakiem, aromatem i był miękki jak chmurka. Wypróbuj tę starą metodę, a na pewno nie pożałujesz.
Suszone grzyby często goszczą na polskich stołach w okresie świąteczno-noworocznym. Znany przysmak idealnie nadaje się do przygotowywania aromatycznych zup i sosów. Możesz go także wykorzystać jako dodatek do mięs, krokietów, uszek czy pierogów.
Musisz jednak wiedzieć, jak namoczyć grzyby suszone, aby były niebiańsko smaczne i miękkie. Zafundowanie leśnym owocom kąpieli w wypełnionym wodą garnku to zdecydowanie najpopularniejsza metoda. Niekoniecznie jednak najlepsza.
Moczenie suszonych grzybów nie jest konieczne, jednak warto to robić. Czynność ta przywraca im wilgoć i poprawia konsystencję, nie wspominając już o dodatkowym oczyszczeniu z piasku czy innych niespodzianek, które mogą czaić się pod kapeluszami.
Nie wspominając już o tym, że moczenie suszonych grzybów usuwa goryczkę i ułatwia ich dalszą obróbkę (gotowanie, smażenie). Można zafundować im kąpiel w wodzie - osolonej lub nie. To najczęściej wybierany sposób na ich przygotowanie do wykorzystania w kuchni, ale są również inne sposoby.
Może cię zainteresować: Kawa z tym dodatkiem jest puszysta jak chmurka. Stawia na nogi i "wypala" boczki
Moczenie grzybów w mleku to stara, babcina metoda, która może przynieść wiele korzyści. Poprawi smak dań z leśnymi darami, ponieważ dzięki niej podgrzybki, borowiki czy maślaki będą delikatniejsze w smaku i bardziej miękkie.
W przeciwieństwie do moczenia w wodzie, suszone grzyby wymoczone w mleku będą także bardziej kremowe. Pamiętaj jednak, że powinno być ono letnie i koniecznie lekko osolone.
Czytaj również: Karp, makowiec czy barszcz z uszkami? Sprawdź, którą potrawą wigilijną jesteś
Moczenie w mleku suszonych grzybów powinno trwać około 4-5 godzin, aby były idealne. Muszą być całkowicie zanurzone w płynie (możesz je obciążyć np. talerzykiem).
Po upływie tego czasu wyjmij grzyby z garnka. Odczekaj chwilę, odcedź je delikatnie, przełóż do drugiego naczynia, zalej wodą i ugotuj. Pilnuj, by się nie przypaliły.
Zobacz też:
Barszcz nakapał na obrus? Tak ekspresowo usuniesz plamę
Jest jeszcze zdrowszy, niż miód. Wystarczą 2 łyżeczki dziennie, by zwiększyć odporność
Kupujesz cukier waniliowy do świątecznych wypieków? Koniecznie zwróć na to uwagę