Zalewasz suszone grzyby taką wodą? Masz jak w banku, że będą twarde i gorzkie
Suszone grzyby to rarytas, który stanowi podstawę wielu świątecznych dań. Chcąc, aby zachwycały swoim smakiem, należy je jednak odpowiednio przygotować. Niestety prosty błąd może sprawić, że te staną się twarde i niesmaczne. Dowiedz się więc, jak prawidłowo moczyć suszone grzyby. Sekret tkwi między innymi w wodzie.
Obfite, jesienne grzybobranie już wkrótce zagości na świątecznym stole w postaci smakowitych potraw z dodatkiem suszonych grzybów. To kulinarny skarb, który dopełnia smak wielu potraw, takich jak zupy, sos czy pierogi. Aby tak się stało, wymagają one jednak odpowiedniego przygotowania, pod którym kryje się prawidłowe wymoczenie. To kluczowy etap, który wpływa na smak i konsystencję. Jak zrobić to poprawnie?
Suszone grzyby to jeden z podstawowych składników wigilijnych potraw. Pierogi, uszka, czy aromatyczna zupa grzybowa to dla wielu osób obowiązkowe dania na świątecznym stole. Suszone grzyby będą zachwycać swoim smakiem i konsystencją, jeśli zostaną odpowiednio przygotowane.
Proces suszenia usuwa z nich wodę, przez co grzyby stają się lekkie, aromatyczne i łatwe do przechowywania. Chcąc jednak użyć ich w potrawie, muszę odzyskać swoją pierwotną wilgotność. Tym samym wzmocni się ich aromat, a także usunie się z nich ewentualne zanieczyszczenia.
Niestety w okresie wzmożonych przedświątecznych przygotowań, łatwo o błąd, który może przekreślić smak suszonych grzybów. Mowa mianowicie o zalewaniu ich gorącą wodą, która sprawia, że grzyby twardnieją, tracą swój smak oraz wszelkie właściwości odżywcze. To błąd, którego należy koniecznie unikać.
Zobacz także: To jedne z najzdrowszych grzybów na świecie. W grudniu spotkasz je na każdym kroku
Suszone grzyby należy moczyć w letniej, przegotowanej wodzie, która całkowicie powinna pokrywać grzyby w naczyniu, aby te równomierne pochłaniały wilgoć. Czas moczenia powinien być zależny od takich czynników jak rodzaj grzybów, a także czas ich przechowywania. Najlepiej więc na bieżąco kontrolować ten proces. Niektóre grzyby warto zostawić namoczone na całą noc, innym wystarczą już dwie godziny w wodzie.
Po namoczeniu należy grzyby odcedzić na sitku, zachowując wodę z moczenia. To wielki skarb, który można na wiele sposobów wykorzystać w kuchni. Woda po moczeniu suszonych grzybów jest aromatyczna i esencjonalna, przez co doskonale sprawdzi się jako baza do zupy grzybowej czy też bigosu.
Warto stosować również prosty trik, który dodatkowo wzbogaci smak grzybów, zwłaszcza tych pochodzących z poprzedniego sezonu. Podczas moczenia warto dla smaku dodać do grzybów odrobinę cebuli lub liście laurowe. Niektórzy decydują się moczyć grzyby nie w wodzie a letnim osolonym mleku. Ważne jednak, aby nie zalewać ich wrzątkiem.
Sprawdź też: Najlepsze jabłka na świecie pochodzą z Polski. Szukaj ich podczas zakupów
Zobacz też:
Złoty napój z Indonezji. Pij codziennie, a zapomnisz o przeziębieniu i problemach z trawieniem
Zrób to ze sztućcami przed Wigilią. Będą błyszczeć z daleka
Ułatwia odchudzanie i wzmacnia odporność. Wiele osób myśli, że to zwykły chwast