Reklama
Reklama

Wybory 2023. Jeśli to zrobisz, twój głos będzie nieważny. Koniecznie przeczytaj

15 października - tego dnia będziemy mogli wziąć udział w wyborach do Sejmu, do Senatu, a także w ogólnopolskim referendum. W wyborach z 2019 oddano rekordowo mało głosów nieważnych - zaledwie nieco ponad 1 procent. Czy tym razem uda się zejść jeszcze niżej? Jak zagłosować w wyborach i oddać ważny głos? Po 4 latach warto przypomnieć sobie podstawowe kwestie.

Kto może zagłosować w niedzielnych wyborach?

Swój głos w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października, może oddać każdy, kto:

  • najpóźniej w dniu wyborów skończył 18 lat;
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym wyrokiem sądu;
  • nie jest ubezwłasnowolniony.

Oczywiście musi być także obywatelem RP i znaleźć się na liście w Centralnym Rejestrze Wyborców. Jeżeli samodzielnie nie zmienialiśmy obwodu głosowania, to automatycznie zostaliśmy przypisani do komisji właściwej ze względu na stały adres zameldowania. 

W najbliższych wyborach uprawnionych do głosowania jest ponad 29 milionów Polaków. Siedzibę swojego obwodu możemy sprawdzić bez wychodzenia z domu w aplikacji mObywatel

Co trzeba zabrać ze sobą na wybory?

W lokalu wyborczym będziemy potrzebowali tylko jednej rzeczy - dokumentu potwierdzającego tożsamość. Aktualnie są 3 takie dokumenty:

Komisja nie wyda nam jednak kart, jeśli okażemy prawo jazdy. Jeżeli zapomnimy dowodu możemy się po niego wrócić, albo zrezygnować z udziału w wyborach.

O odpowiednim zaświadczeniu muszą pamiętać ci, którzy uzyskali w urzędzie gminy dokument uprawniający do głosowania w dowolnym obwodzie na terenie kraju. Na jego podstawie zostaniemy dopisani do spisu wyborców.

Jak oddać ważny głos?

Bez względu na kartę, którą akurat wypełniamy, obowiązuje jedna, podstawowa, niezmienna zasada - ważny głos to postawienie znaku "X", którego punkt przecięcia znajdzie się w obrębie wyznaczonej kratki. Jeżeli nie chcesz oddać nieważnego głosu, nie stawiaj ptaszków, szlaczków, podpisów, parafek, ani nic innego - po prostu X. 

Lepiej o tym pamiętać, komisja w żadnym wypadku nie wyda nam drugiej karty.

15 października będziemy mogli oddać głos w trzech oddzielnych procesach:

  • wyborach do Sejmu;
  • wyborach do Senatu;
  • referendum ogólnokrajowym.

W wyborach do Sejmu krzyżyk stawiamy tylko przy jednej liście. Można postawić X przy kilku nazwiskach z jednej listy, ale zaznaczenie kandydatów z różnych komitetów będzie czyniło głos nieważnym.

W wyborach do Senatu sprawa jest jasna - jeden krzyżyk przy tylko jednym nazwisku. W wyborach do Senatu obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze.

W referendum "iksy" liczą się osobno dla każdego pytania. Na wszystkie możemy odpowiedzieć TAK lub NIE. Można po prostu wypowiedzieć się w każdym poruszanym aspekcie, albo zaznaczyć tylko 1 lub 2 kratki pomijając resztę pytań. 

Trzeba pamiętać, że samo pobranie karty referendalnej wiąże się z wliczaniem głosu do frekwencji - nawet jeśli nie zaznaczymy na niej zupełnie nic, albo odwrotnie - zamażemy całą kartę.

Jak odmówić udziału w referendum?

Jeżeli nie chcesz brać udziału w referendum, musisz zakomunikować to komisji w momencie wydawania kart. Z kolei komisja musi odnotować odmowę w spisie. Tylko w ten sposób zrezygnujemy z udziału w referendum, a nasza karta nie zostanie zaliczona na poczet frekwencji, od której zależy czy referendum będzie wiążące. 

Żeby tak się stało, karty musi pobrać co najmniej 50 proc. uprawnionych. Szczegółowe informacje dotyczące referendum i kwestii odmowy udziału znajdziesz w tym artykule.

Zobacz też:

​Grzyb, któremu niestraszne są mrozy. Smakuje, jak... owoce morza i rośnie w Polsce

Tak odświeżysz zimowe kurtki i płaszcze przed sezonem. Wcale nie musisz ich prać

Tak uszczelnisz plastikowe okna. W mieszkaniu będzie ciepło, a rachunki spadną

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wybory