Reklama
Reklama

Nie wiesz, gdzie możesz zagłosować? Znajdź swój obwód wyborczy

Wybory już w najbliższą niedzielę! O ile wcześniej nie zdobędziemy odpowiedniego dokumentu, głos będziemy mogli oddać tylko w jednym wyznaczonym obwodzie głosowania. Odpowiednie informacje znajdziemy w Centralnym Rejestrze Wyborców. Nie masz pewności, gdzie powinieneś się zgłosić? Chcesz sprawdzić, czy do nowego systemu nie wkradł się błąd? Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu - kompletną instrukcję znajdziesz poniżej.

Jakie dane można znaleźć w Centralnym Rejestrze Wyborców?

4 sierpnia uruchomiono Centralny Rejestr Wyborców - ogólnopolski system pozwalający na gromadzenie i przechowywanie informacji o wszystkich wyborcach i komisjach w jednym miejscu, a nie jak dotąd oddzielnie w każdej gminie. Nowy system kosztował ponad 24 miliony złotych, a wydatki mają zapewnić szereg usprawnień dla urzędników, obywateli, jak i całego przebiegu procesu wyborczego.

Uruchomienie CRW pozwala na:

  • wielokrotną zmianę miejsca głosowania;
  • zmianę miejsca głosowania przez Internet;
  • ujednolicenie standardu obsługi w poszczególnych urzędach;
  • łatwy dostęp do informacji zgromadzonych w rejestrze wyborców;
  • możliwość pobrania zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnej gminie.

Informacje, które znajdują się w spisie to dane osobowe wyborcy oraz numery obwodów w różnych wyborach (inne obowiązują w wyborach prezydenckich, inne do Senatu, a inne do Sejmu). W CRW znajdziemy też siedzibę naszej komisji wyborczej wraz z dokładnym adresem - to tam musimy udać się 15 października, aby oddać głos w wyborach.

W tym samym miejscu weźmiemy też udział w referendum - chyba że odmówimy pobrania karty z pytaniami. To jedyny sposób, aby nasz głos nie liczył się do frekwencji, co opisaliśmy dokładnie w tym artykule.

Jak sprawdzić swój obwód głosowania?

Jeżeli chcesz załatwić sprawę osobiście, możesz udać się z dowodem osobistym do dowolnego urzędu gminy na terenie całej Polski. Do CRW można też zalogować się samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Zrobisz to pod tym adresem lub przez aplikację mObywatel.

Jeżeli logujesz się na stronie:

  • Naciśnij "Sprawdź swoje dane online".
  • Zaloguj się do ePUAP za pomocą jednej z dostępnych opcji (profil zaufany, bankowość elektroniczna, e-dowód, kod z aplikacji mObywatel).
  • Wybierz "Twoje dane" z menu po lewej, jeśli logujesz się na komputerze.
  • Na urządzeniach mobilnych rozwiń listę zakładek (3 poziome kreski) i wybierz "Twoje dane".
  • Na rozwijanej liście odszukaj "Centralny Rejestr Wyborców".

Po wybraniu tej opcji wyświetlą się wszystkie dane przetwarzane w CRW wraz z konkretnym adresem siedziby właściwego obwodu.

Przy okazji - okręgi wyborcze to stały podział ustalany zgodnie z ordynacją wyborczą na terenie różnych jednostek terytorialnych - gmin, powiatów i województw. Każde wybory to inne okręgi wyborcze. Dla przykładu, w najbliższych wyborach parlamentarnych do Sejmu wyznaczono 42 okręgi, a do Senatu 100.

Obwody głosowania to z kolei stałe obszary wyznaczane na terenie gmin, gdzie do konkretnych lokali przypisani są poszczególni wyborcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszkańcy dwóch różnych ulic, a niekiedy nawet różnych budynków przy tej samej ulicy, głosowali w innych obwodach (lokalach).

Do kiedy można zmienić miejsce głosowania w wyborach? Ostatni moment

Istnieją dwie możliwości zmiany miejsca głosowania, terminem granicznym dla obu z nich jest 12 października. Żeby zagłosować w innym obwodzie, niż ten, do którego jesteśmy przypisani w CRW możemy:

  • zmienić miejsce na konkretny, inny obwód w aplikacji mObywatel lub pod tym adresem;
  • uzyskać w urzędzie dokument uprawniający do głosowania na terenie całego kraju.

Do konkretnego obwodu możesz dopisać się też w gminie, w której ten się znajduje. Odpowiedni wniosek znajdziesz w internecie lub wypełnisz na miejscu podczas wizyty w urzędzie.

Zobacz też:

Co kupić dziadkom na mikołajki? Najlepsze prezenty dla seniorów

Wrzuć do porannej kawy. Nie zmarzniesz w chłodny dzień, a do tego schudniesz

Usuwasz białą skórkę z pomarańczy i mandarynek? To błąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wybory