Reklama
Reklama

Wsyp przyprawę do doniczki i postaw storczyk w odpowiednim miejscu. Dzięki temu zakwitnie jak nigdy wcześniej

Storczyki od lat podbijają serca Polaków i spotkać można je w prawie każdym domu. Jednak są one wymagającą rośliną i nie zawsze pięknie kwitną. Jednak możemy wspomóc ten proces, stosując dwa proste sposoby, dzięki którym będziemy cieszyć się niezwykle bujnym kwitnieniem. Sprawdź, jak to zrobić.

Hodując storczyki, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, jeśli chcemy, żeby doskonale się rozwijały i zdobiły wnętrza bujnymi kwiatami. Przede wszystkim nie zapominajmy o wyborze odpowiedniego stanowiska dla rośliny.

Pielęgnacja storczyków - o czym pamiętać?

Dbanie o storczyki wymaga od nas znajomości ich potrzeb. Tylko wtedy będą mogły cieszyć nas swoim efektownym kwitnieniem i zdrowo się rozwijać.

Na początek warto wiedzieć, że storczyki najlepiej czują się w temperaturze od 13 do 30 stopni Celsjusza. Co istotne, na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą. Wobec tego w okresie letnim możemy wystawić je na lekko ocieniony balkon.

Równocześnie, nie zapominajmy o tym, aby kwiaty nie były sadzone w uniwersalnej ziemi ogrodowej, tylko w specjalnej mieszkance z łupinami orzecha kokosowego lub z korą sosnową. Co więcej, storczyki nie przepadają za nadmiernym nawilżeniem, a ich korzenie nie powinny być zanurzone w wodzie. Z tego powodu roślinę najlepiej podlewać średnio co 4-7 dni.

Bardzo istotne podczas pielęgnacji jest także przycinanie. Wykonywane regularnie i odpowiednio pobudzi roślinę do wytwarzania nowych liści i wzmocni pędy. Warto także przyciąć roślinę przed przesadzeniem, a także po przekwitnięciu, ponieważ jest to niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Pęd storczyka przycina się na wysokości około 0,7 cm od węzła łodygi.

Pamiętajmy również, że storczyki, tak jak inne rośliny ozdobne, potrzebują przesadzania. Musimy robić to, co najmniej raz na 2 lata. Wykonujemy ten zabieg w przypadku, gdy nasza roślina ma bardzo rozrośnięte korzenie. Przesadzanie potrzebne jest także w przypadku rozłożonego lub zasolonego podłoża, gnicia korzeni, zaatakowania storczyka przez szkodniki oraz po przelaniu rośliny.

Pozory mylą! Gdzie stawiać storczyki?

Ustawienie storczyków ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju. Z pozoru rośliny te wydawać by się mogło, że uwielbiają stanowiska z doskonałym dostępem do światła, gdzie najlepiej mogą się rozwijać. Jednak bardzo częstym błędem jest ustawienie ich na parapetach zlokalizowanych od południowej strony, gdzie słońce jest niezwykle mocne.

Wpływa to zahamowanie ich rozwoju, a rośliny marnieją i nie kwitną. Warto także zwrócić uwagę na to, by kwiaty były odsunięte od szyb. W przeciwnym razie, gdy liście będą się stykały z oknami, latem będą poparzone, a zimą zmarnieją. Oprócz tego uważajmy również na przeciągi, które negatywnie wpływają na rozwój storczyków.

Czytaj również: Nazywana jest argentyńską pięknością. Wystarczy jedna rzecz, by przetrwała zimę. Sprawdź, jak to zrobić

Dodaj do doniczki popularną przyprawę, a storczyk bujnie zakwitnie

Położenie storczyków na właściwym stanowisku to nie wszystko. Jeżeli chcemy, by wyglądały dobrze, musimy zastosować jeden z domowych sposobów, dzięki którym dostarczymy roślinie niezbędnych składników odżywczych.

W tym celu wystarczy sięgnąć po popularną przyprawę, jaką jest suszony czosnek. Dosypujemy ją raz w miesiącu do doniczki, dzięki czemu storczyki odwdzięczą się bujnym kwitnieniem, którego każdy ci pozazdrości.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby