Wrzuć do worka z ziemniakami. Przetrwają całą zimę i nie będą kiełkować
Ziemniaki stanowią podstawy produkt w wielu kuchniach. Można z nimi tworzyć rozmaite dania, nic więc dziwnego, że większość osób chętnie przechowuje je w dużych ilościach. Warto jednak wiedzieć, jak robić to w prawidłowy sposób, aby ziemniaki przetrwały całą zimę i nie zaczęły kiełkować. Istnieje na to proste rozwiązanie.
Początek jesieni to wzmożony czas, jeśli chodzi o zbieranie plonów, a także robienie zapasów zimowych. Nie inaczej jest w przypadku ziemniaków, które w dużych ilościach chętnie przechowywane są w workach. Aby móc z nich korzystać przez całą zimę, należy zapewnić im odpowiednie warunki oraz prawidłowo się o nie zatroszczyć.
Ziemniaki przechowywane w workach mogą zacząć kiełkować. Dlaczego tak się dzieje? Do tego procesu dochodzi, gdy ziemniaki leżą w dogodnych do kiełkowania warunkach, czyli między innymi w wilgotnym środowisku. Ponadto są narażone na światło oraz temperaturę wyższą niż 7 st. C.
Kiełkowanie to naturalny proces, w którym ziemniak przygotowuje się do wzrostu. Nie jest to jednak dobre dla konsumentów, bowiem wpływa na jakość, a nawet i jadalność tego warzywa. Wobec tego warto unikać kiełkujących ziemniaków. Przede wszystkim można to zrobić za pomocą odpowiednich warunków przechowywania.
Najlepiej sprawdzi się do tego ciemne, suche i chłodne pomieszczenie, o temperaturze około 4-7 st. C. Należy podkreślić, że prawidłowa temperatura jest kluczowa. Nie może być zbyt wysoka lub zbyt niska, bo ta z kolei doprowadzi do tego, że ziemniaki staną się słodkie.
Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią wentylację. Do tego sprawdzą się między innymi worki jutowe lub kosze. Przepływ powietrza pomaga uniknąć gromadzenia się wilgoci, która z kolei prowadzi do powstawania pleśni. Ponadto warto regularnie sprawdzać stan ziemniaków i odrzucać te, które zaczynają się psuć.
Zobacz także: Mój dziadek przechowuje marchewkę w ten sposób. Jest świeża przez całą zimę
Kiełkowanie ziemniaków to naturalny proces, który można jednak w prosty sposób opóźnić. Wystarczy przechowywać ziemniaki w odpowiednim towarzystwie. Co należy przez to rozumieć?
Prostą techniką na opóźnienie kiełkowania ziemniaków jest włożenie do worka z ziemniakami, jabłka. Wydzielają one etylen, który wpływa na zahamowanie kiełkowania, przez co ziemniaki dłużej zachowują swoją świeżość.
Jeśli nie jabłka, warto pokusić się o włożenie do worków z ziemniakami... kasztanów. Tych jesienią z pewnością można sporo znaleźć, więc sprawdzą się idealnie. Ten prosty sposób w połączeniu z odpowiednimi warunkami przechowywania ziemniaków sprawi, że bez problemu przetrwają zimę w dobrej kondycji i bez kiełkowania.
Wspominając o dobrym towarzystwie dla ziemniaków, warto nadmienić również o tym niekorzystnym. Przechowywanie kartofli razem z cebulą nie kończy się dobrze, bowiem te warzywa wpływają na siebie niekorzystnie, między innymi przyspieszając kiełkowanie. Warto o tym pamiętać, robiąc zimowe zapasy w spiżarni czy piwnicy.
Może cię zainteresować: Widzisz siną obwódkę wokół żółtka jajka? Większość osób nie wie, co oznacza
Zobacz też:
"Napój bogów" smakuje niebiańsko i obniża cholesterol. Samo zdrowie, a Polacy go unikają
Zamiast wyrzucać do kosza, zrób z nich syrop na przeziębienie. Na zimę będzie, jak znalazł
Zamszowe buty czyść tylko w ten sposób. Usuniesz brud i nie uszkodzisz materiału