Wiele osób wybiera taką pamiątkę z wakacji. GIS ostrzega przed niebezpieczeństwem
W ostatnich latach poza magnesami, pocztówkami i pluszakami wiele osób przywozi z wakacji również inną pamiątkę. Mowa o tatuażach z henny, które są popularne zarówno wśród dorosłych, nastolatków czy dzieci. To teraz prawdziwy hit. GIS ostrzega jednak przed niebezpieczeństwem związanym z ozdabianiem swojego ciała w ten sposób.
Do najpopularniejszych pamiątek z wakacji należą: magnesy na lodówkę, pocztówki z widokiem miejsca podróży czy pluszowe maskotki. Jest jednak jeszcze jedna atrakcja, do której na urlopach ustawiają się całe kolejki turystów, a mianowicie... tatuaże z henny.
Wykonuje się je na stoiskach przy prawie każdej plaży - zarówno starszym, jak i młodszym. Taka forma ozdabiania ciała nie zawsze jest jednak bezpieczna dla zdrowia, o czym postanowił przypomnieć GIS (Główny Inspektorat Sanitarny).
Tatuaż z henny to zmywalna ozdoba ciała (trad. mehendi), którą tradycyjnie wykonuje się na oczyszczonej i odtłuszczonej skórze za pomocą specjalnego szablonu który przenosi się za pomocą kalki na wybraną część ciała.
Później za pomocą specjalnego aplikatora nakłada się barwnik - hennę na odciśnięty szkic i czeka, aż ten wyschnie. Trwałość tatuażu z henny może wynieść od 7 dni do nawet 3 tygodni, (jeśli ten jest wykonany w profesjonalnym salonie).
Tatuaż z henny powinien być wykonany z naturalnego barwnika roślinnego pozyskiwanego z pędów i liści lawsonii bezbronnej. Ma on kolor czerwony, rudy albo ciemnobrązowy (w zależności innych od ziół, które zawiera).
Czytaj również: Pij 2 łyżeczki dziennie. Przyspieszysz metabolizm i wzmocnisz stawy
Na nadmorskich stoiskach często spotykana jest za to... czarna henna - sztuczny barwnik, na który trzeba uważać. GIS ostrzega przed konsekwencjami, które może nieść za sobą nałożenie na skórę wykonanego za jego pomocą tatuażu.
Aby uniknąć problemów, zwracaj uwagę na skład produktów kosmetycznych. Te powinny być oznaczane numerami Colour Index (CI i ciąg cyfr). Pod żadnym pozorem nie zgadzaj się na ich stosowanie, jeśli zawierają p-Fenylenodiaminę (PPD). Obecność tej substancji "w produktach przeznaczonych do stosowania na skórę jest niedopuszczalna".
W wyniku kontaktu z parafenylodwuaminą lub (innym niepewnym barwnikiem) może dość do poważnych reakcji skórnych tj. zaczerwienienie, obrzęk, opuchlizna, gorączka i pieczenie. W poważniejszych przypadkach widoczne będą także pęcherze, które po kilku dniach mogą zmienić się w ropiejące owrzodzenia.
Może cię zainteresować: Masz dość os na tarasie? Wykorzystaj papierową torbę, a szybko się wyniosą
Zauważyłeś nagłą reakcję niepożądaną, do której doszło po zrobieniu tatuażu z henny? Jeżeli objawy są poważne, jak najszybciej udaj się do szpitala, w przy lżejszych symptomach przynajmniej do przychodni lekarskiej. Dzięki temu otrzymasz profesjonalną pomoc.
Na przyszłość unikaj henny i innych barwników o nieznanym pochodzeniu. Uważaj, zwłaszcza jeśli w wyniku kontaktu z takimi kosmetykami na twojej skórze pojawiły się blizny, silna opuchlizna lub inne widoczne zmiany. GIS radzi także, by zgłosić niepokojącą sytuację do Instytutu Medycyny Pracy, jeśli do nieprzyjemnej sytuacji doszło po zastosowaniu produktu kosmetycznego.
Zobacz też:
Masz karmnik na parapecie? Sprawdź co i kiedy do niego wrzucić
Połącz ocet z tym jednym składnikiem i umyj okna. Będą lśniły aż do świąt
Zimą trzymasz garnki z jedzeniem na balkonie? Skutki mogą być opłakane