Reklama
Reklama

Większość osób używa ich źle. Sprawdź, do czego tak naprawdę służą

Patyczki kosmetyczne to coś, co znajdziemy w każdej łazience. Służą przede wszystkim do czyszczenia uszu, jednak wszyscy robią to źle. W efekcie, zamiast sprawić, że uszy będą czystsze, to możemy doprowadzić do tragedii. Wyjaśniamy, jak używać ich w poprawny sposób.

Patyczki higieniczne mogą okazać się pomocne podczas robienia makijażu, sprzątania czy nakładania maści na skórę. Mimo wszystko najczęściej wykorzystujemy je do czyszczenia uszu. Koniec zakończony watą wkładamy do ucha, co doprowadza do wpychania głębiej woskowiny usznej. Takie działanie może skutkować nawet utratą słuchu.

Patyczki początkowo wcale nie służyły do czyszczenia uszu

Patyczki kosmetyczne zostały wynalezione przez Leo Gerstenzanga, który był Polakiem. Żona mężczyzny często żaliła się, że ma problem z czyszczeniem małych, trudno dostępnych powierzchni. Aby ułatwić sobie pracę, na drewniane patyczki nawijała odrobinę waty. Leo zainspirował się tym, co robiła kobieta i postanowił opatentować ten pomysł.

Z tego wynika, że początkowo patyczki higieniczne miały być przeznaczone jedynie do sprzątania. Z czasem to ludzie zaczęli stosować je w inny sposób, w tym właśnie do czyszczenia uszu. Okazuje się to ogromnym błędem.

Czytaj także: Śpisz w skarpetkach? Możesz nabawić się tej nieprzyjemnej dolegliwości

Jak poprawnie czyścić uszy?

Kształt patyczków higienicznych jest obły, przez co wydaje się idealny do wyczyszczenia ucha od środka. Jednakże to powszechny mit. Narzędzie kosmetyczne zbiera na sobie tylko niewielką część zanieczyszczeń. Reszta woskowiny usznej jest za to przepychana w dalsze struktury kanału słuchowego.

Z tego powodu woskowina zaczyna zalegać w uchu w jeszcze większej ilości. Zostaje on ubity, a ból towarzyszący wsuwaniu patyczka wskazuje na uszkodzenie wrażliwszych tkanek. Taka kombinacja może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych, szumów usznych, a nawet utraty słuchu.

Uszy poprawnie wyczyścimy za pomocą specjalnych preparatów. Odpowiedni aerozol wstrzyknięty do ucha rozpuszcza woskowinę uszną. Dodatkowo może łagodzić wcześniej powstałe stany zapalne. W kilka minut pozbędziemy się zanieczyszczeń z przewodu słuchowego.

Aerozol do czyszczenia uszu dostaniemy w aptece już za około 20 zł. Produkt może starczyć nawet na kilka miesięcy, więc niskim kosztem możemy poprawić swój komfort życia i uchronić się od problemów ze słuchem. Patyczkami higienicznymi natomiast można wyczyścić zewnętrzną część ucha.

Zobacz też:

Czyszczenie kranu nie musi być czasochłonne i męczące. Wypróbuj tę metodę, a będzie lśnił

Katarzyna Bosacka wyjaśnia, jak kupić dobrą sałatę. Pamiętaj o tym podczas zakupów

Najlepsze ćwiczenie na odchudzanie. W ten sposób skutecznie spalisz tkankę tłuszczową

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | zdrowie | zakupy