Reklama
Reklama

Najlepszy domowy sposób na czyszczenie klawiatury. Znajomy informatyk potwierdza

Okruszki jedzenia, kurz, pył, włosy – to tylko część z rodzajów zabrudzeń, na które narażona jest klawiatura komputerowa. Dodatkowo przenosimy na nią zanieczyszczenia za pomocą palców, przez co staje się ona siedliskiem drobnoustrojów. Z tego względu ważne jest, by regularnie czyścić klawiaturę. Jak to robić? Wystarczy skorzystać ze sprawdzonego sposobu polecanego przez informatyków.

Dlaczego regularne czyszczenie klawiatury jest istotne?

Wiele osób zapomina o czyszczeniu swojego sprzętu komputerowego. Jednak jest to istotna kwestia, ponieważ niezadbanie o higienę klawiatury sprawi, że będą się na niej namnażać bakterie. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Arizonie wynika, że na zestawach złożonych z ekranów i klawiatur może być obecnych nawet 400 razy więcej drobnoustrojów niż na desce klozetowej

Niektóre z drobnoustrojów znajdujących się pomiędzy klawiszami klawiatury mogą okazać się alergenami. Wówczas alergicy korzystający z zabrudzonego sprzętu są narażeni na wystąpienie reakcji uczuleniowych. Szczególnie jest to widoczne w przypadku alergii na kurz, która objawia się katarem, kichaniem i świądem nosa. 

Co istotne, skrajnie zabrudzona klawiatura może zacząć mieć problemy z działaniem. Brud (np. okruchy po pożywieniu), który dostanie się pod klawisze nierzadko jest źródłem problemów z ich wciskaniem. Często można uniknąć tej sytuacji – wystarczy dbać o czystość swojego urządzenia i unikać jedzenia przy komputerze. 

Sposób na czyszczenie klawiatury

W jaki sposób skutecznie wyczyścić klawiaturę? Przede wszystkim, jakiekolwiek zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzać przy wyłączonym urządzeniu. Po pierwsze, można spróbować wydmuchać kurz i okruchy za pomocą chłodnego nawiewu z suszarki do włosów. W przypadku braku takiego sprzętu można spróbować usunąć zanieczyszczenia za pomocą cienkiego pędzelka. Przy jego udziale da się w dość łatwy sposób pozbyć większości zabrudzeń spomiędzy klawiszy. 

Przestrzeń pomiędzy klawiszami warto zdezynfekować za pomocą patyczka higienicznego i alkoholu izopropylowego. Rzeczonego środka można także użyć do wyczyszczenia powierzchni klawiatury. Wówczas wystarczy nim lekko zwilżyć ściereczkę z mikrofibry i przetrzeć nią klawiaturę, do której nierzadko przylega tłusty osad.

Zobacz też:

Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Dzięki niej koszule będą białe, jak nigdy

​Karta Moja Biedronka. Ważny informacja dla klientów. Mają dwa wyjścia

​W twojej diecie brakuje białka? Dietetyk radzi, jak zdrowo je uzupełnić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | sprzątanie