Reklama
Reklama

Śpisz w skarpetkach? Możesz nabawić się tej nieprzyjemnej dolegliwości

Niektórzy nie wyobrażają sobie spać bez skarpetek. Jest to dla nich kluczowy nawyk dla osiągnięcia przyjemnego snu. Okazuje się, że spanie w skarpetkach faktycznie wpływa na jakość snu. Należy jednak spojrzeć na tę czynność nieco szerzej. Może przynieść wiele pozytywnych skutków, ale również negatywnych. Zbyt częste spanie w skarpetkach ze złej jakości materiału może przysporzyć nieprzyjemnej dolegliwości. Dowiedz się więcej na temat wad i zalet spania w skarpetkach.

Odpowiedni sen jest kluczowy dla regeneracji organizmu. Wiele osób posiada swoją wieczorną rutynę, która wpływa na jakość późniejszego snu. Wśród niej wiele osób uwzględnia zakładanie skarpetek do snu. Czy to zima, czy lato niektórzy nie wyobrażają sobie spać bez założenia skarpetek na nogi.  

Spanie w skarpetkach poprawia jakość snu  

Zakładanie skarpetek do snu często kojarzy się z zimowym czasem lub przeziębieniem. Jest to słuszne skojarzenie, ponieważ ta prosta czynność ma wpływ na utrzymanie temperatury ciała. Jest to szczególnie ważne, kiedy na zewnątrz panują mrozy bądź nasz organizm próbuje poradzić sobie z infekcją. Skarpetki to w końcu najskuteczniejszy sposób na zimne stopy.  

Wiele mówi się, że skarpetki na stopach przyspieszają zasypianie oraz zmniejszają odczuwany stres. Utrzymująca się temperatura ciała sprawia, że organizm może odpocząć i zaoszczędzić energię. Dodatkowo ciepłe stopy to sygnał dla mózgu, że nie występują powody do zdenerwowania. To zaś wpływa na higienę i jakość snu.  

Co więcej, spanie w skarpetkach może być istotnym elementem pielęgnacji stóp. Wystarczy nasmarować je wcześniej odpowiednim kremem i nałożyć skarpetki. Rankiem efekt gładkich i nawilżonych stóp gwarantowany. Jednak czy codzienne spanie w skarpetkach jest dobre dla naszego zdrowia? 

Przeczytaj również: Poprawia odporność i rozgrzewa w mroźne dni. Wystarczą 2 łyżki dziennie

Częste spanie w skarpetkach może doprowadzić to nieprzyjemnych dolegliwości  

Okazuje się, że spanie w skarpetkach, zwłaszcza w tych zrobionych ze złej jakości materiału, może przynieść wiele niechcianych szkód. Przede wszystkim mowa tutaj o przegrzaniu stóp, które wiąże się z ich zwiększoną potliwością. Takie środowisko na stopach jest idealnym dla rozwoju dolegliwości o charakterze grzybiczym. Dodatkowo sprzyja powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Ta przykra dolegliwość jest niezwykle uporczywa. Co więcej, ma ona charakter powracający. Można tego jednak łatwo uniknąć. Przede wszystkim należy zadbać o skarpetki zrobione z dobrego materiału, który przepuszcza powietrza. Skarpetki z syntetycznych materiałów nie są dobrym rozwiązaniem. Raz na jakiś czas dobrze również dać odpocząć swoim stopom i pójść spać bez skarpetek.  

Spanie w skarpetkach nie jest wskazane dla osób, które mają problemy z krążeniem krwi. Ta niepozorna czynność może wzmagać ten problem i dodatkowo doprowadzać do niedotlenienia tkanek. Ucisk spowodowany skarpetkami spowalnia przepływ krwi. Osoby borykające się z problemami związanymi z ciśnieniem powinny całkowicie zrezygnować ze spania w skarpetkach. 

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie