Reklama
Reklama

​Widzisz znak D-42 na drodze? Lepiej zdejmij nogę z gazu, bo możesz stracić prawo jazdy

W zeszłym roku znacznie wzrosły kary dla kierowców, którzy nie respektują przepisów prawa drogowego. Ich celem było znaczące zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach i zredukowanie liczby wypadków. Niezwykle ważny dla kierowców jest znak D-42. Sprawdź, co oznacza i dlaczego musisz przy nim szczególnie uważać.

O czym informuje znak D-42?

Znak D-42, mimo swojej tajemniczej nazwy, znają praktycznie wszyscy kierowcy. Jest to prostokątna biała tablica z czarną obwódką, na której znajduje się szereg czarnych domków. Informuje on kierowcę, że wjechał na obszar zabudowany. Bardzo często jest on umieszczany na jednym słupie ze znakiem E-17a, czyli znakiem z nazwą miejscowości. Pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić każdy kierowca mijający ten znak, jest zmniejszenie prędkości jazdy. W tym aspekcie ważne jest zarówno bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, jak i portfel osoby prowadzącej pojazd.

Sprawdź również: Sprawdzony sposób mechaników na tankowanie paliwa. Wykorzystaj metodę "do pierwszego"

Uważaj na prędkość w okolicach znak D-42

Co do zasady w miejscu, gdzie ustawiony jest znak D-42, zaczyna obowiązywać ograniczenie prędkości do 50 km/h. Wyjątkiem są sytuacje, gdy razem ze znakiem D-42 występuje równocześnie znak B-33, czyli ograniczenie prędkości. W takim przypadku na całym obszarze zabudowanym (wyłączając odcinki, na których został zmieniony lub odwołany innym znakiem) obowiązuje ograniczenie prędkości oznaczone przy wjeździe do obszaru zabudowanego.

Jak kształtuje się wysokość mandatu karnego za przekroczenie prędkości? Jest ona zależna od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest prędkość, z jaką poruszał się pojazd powyżej ograniczenia:

 • do 10 km/h - 50 zł,
 • o 11-15 km/h - 100 zł,
 • o 16-20 km/h - 200 zł,
 • o 21-25 km/h - 300 zł,
 • o 26-30 km/h - 400 zł,
 • o 31-40 km/h - 800 zł,
 • o 41-50 km/h - 1000 zł,
 • o 51-60 km/h - 1500 zł,
 • o 61-70 km/h - 2000 zł,
 • o 71 km/h i więcej - 2500 zł.

Drugi czynnik to tzw. recydywa. Dotyczy ona kierowców, którzy w ciągu dwóch lat od pierwszego wykroczenia, dokonali czynu zabronionego tej samej kategorii. W przypadku kierowców jest to podwójna stawka mandatu karnego i kształtuje się następująco:

 • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h - 1600 zł,
 • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h - 2000 zł,
 • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h - 3000 zł,
 • przekroczenie prędkości o 61-70 km/h - 4000 zł,
 • przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej - 5000 zł.

Warto dodatkowo pamiętać, że przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym wiąże się nie tylko z narażeniem uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo oraz mandatem karnym, ale także odpowiednią do skali przewinienia liczbą punktów karnych.

Za mocno wcisnąłeś gaz za znakiem D-42? Pożegnaj się z prawem jazdy

Każdy kierowca powinien dbać o to, by nie przekraczać dopuszczalnej prędkości. Jednak według ustawodawcy szczególną ochroną powinny zostać objęte miejsca, gdzie przekraczanie prędkości może mieć opłakane skutki. Takimi są właśnie obszary zabudowane, gdzie jest o wiele większe natężenie ruchu, a także ryzyko potrącenia pieszych. Z tego względu kierowcy, którzy po wjechaniu za znak D-42 przekroczą prędkość o ponad 50 km/h, oprócz mandatu karnego oraz punktów karnych, będą mieli zabierane prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jest to kolejny powód, by po minięciu znaku z charakterystycznymi czarnymi budynkami, zdjąć nogę z gazu.

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki