W święta wcale nie musisz przytyć. Zamiast odmawiać sobie pyszności, zrób to
W Święta Wielkanocne stoły są bogato zastawione różnymi potrawami i ciastami, którym trudno się oprzeć. Niejedna osoba obawia się przybycia dodatkowych kilogramów po dwudniowym biesiadowaniu. Przy tej szczególnej okazji nie warto odmawiać sobie pyszności. Lepiej wprowadzić kilka zdrowych nawyków i to nie tylko żywieniowych.
Wielkanoc może być początkiem zmian w różnych dziedzinach życia, nawet w żywieniu. Już do samego ucztowania świąt warto podejść z głową, nie odmawiając sobie przy tym ulubionych dań i ciast. Wprowadzenie pewnych nawyków może przynieść dużą różnicę - i na talerzu, i w samopoczuciu.
Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych powinniśmy zacząć już na etapie przygotowywania posiłków. Przede wszystkim nie róbmy jedzenia na zapas. Takie zapasy zazwyczaj są obciążające dla naszego ciała.
Żeby nie przytyć w święta, warto przygotować lżejsze wersje potraw wielkanocnych. Przykładowo do sałatki jarzynowej dodajmy więcej jogurtu naturalnego niż majonezu, a żurek zróbmy nie na mięsnym, a warzywnym wywarze.
Ciasta również można zrobić w wersji "fit". Polecamy przygotowanie mazurka na mące pełnoziarnistej z orzechami. Idealnie sprawdzą się także babeczki owsiane z bananami i sernik na zimno z jogurtem i galaretką.
W Wielkanoc nie głodźmy się przed świąteczną ucztą, ponieważ w ten sposób może łatwo dojść do przejedzenia. Utrzymamy metabolizm na odpowiednim poziomie, jeśli zjemy śniadanie maksymalnie godzinę po przebudzeniu, a później będziemy jeść posiłki co 3-4 godziny. Postarajmy się też spożyć ostatnią potrawę 2 godziny przed snem.
Zadbajmy również o to, żeby posiłki były bogate w warzywa i owoce. Jedzmy powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs, dzięki czemu szybciej poczujemy się syci.
Soki, napoje gazowane i alkohole dostarczają "pustych kalorii". Dietetycy zalecają, aby nawet w święta pić wodę, wspierającą trawienie i oczyszczającą organizm. Można urozmaicić jej smak cytryną, limonką i miętą.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak rozpoznać zepsuty zakwas na żurek? Zwróć uwagę na te kwestie
W trakcie Świąt Wielkanocnych nie rezygnujmy z aktywności fizycznej, jeśli chcemy zmniejszyć szanse na przytycie. Powinniśmy choć w małym stopniu zadbać o ruch.
Wcale nie muszą to być wycieńczające ćwiczenia. Wystarczy spacer z rodziną po obiedzie, krótka przejażdżka rowerowa lub wspólna zabawa z dziećmi na świeżym powietrzu. Takie drobne formy ruchu pozwalają zachować równowagę i poprawiają trawienie.
Wiele osób zapomina, że sen również wpływa na metabolizm i apetyt. Gdy jesteśmy niewyspani, to nie tylko dokucza nam zły nastrój, ale również mamy zwiększoną ochotę na cukry i tłuszcze . Właśnie dlatego warto spać co najmniej 7-8 godzin.
Pamiętajmy jednak, że myśl o nadprogramowych kilogramach nie powinna być najważniejsza w Święta Wielkanocne. Powyższe wskazówki są pomocne, jeśli nie chcemy przytyć, jednak i bez nich można wrócić do formy po dwudniowej uczucie, wdrażając do codziennej rutyny zdrowe nawyki.
Zobacz też:
Zapomnij o smrodzie smażonej ryby unoszącym się w całym domu. Wystarczy, że zrobisz to
Kup w aptece i wkrop do wazonu. Bazie postoją wiele miesięcy
Słyszałeś o pisankach ozdobionych cukrem? Są banalnie proste do wykonania i wyglądają obłędnie