Reklama
Reklama

Tyle wody powinniśmy pić podczas upałów. Wcale nie 2 litry

Tegoroczne lato rozpieszcza nas słońcem i wysokimi temperaturami, które kuszą, by spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Niestety niosą one za sobą również większe ryzyko odwodnienia organizmu. Ile wody wypijać dziennie w upalne wakacyjne dni, aby zachować organizm w dobrej kondycji? Znany lekarz postanowił rozwiać wątpliwości.

Ile wody powinno się pić latem, kiedy upały nie odpuszczają? Czy przysłowiowe 2 litry, czyli osiem szklanek dziennie wystarczy, aby utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji? Odpowiedź na to pytanie padła już dawno temu. 

Kilka lat temu wyjaśnił to lekarz Michał Domaszewski w jednym z filmów opublikowanym na swoim kanale YouTube. Specjalista powiedział, jakie jest zapotrzebowanie organizmu na wodę w lecie w zależności od różnych czynników.

Ile wody wypijać dziennie? Lekarz wyjaśnia, od czego to zależy

Lekarz Michał Domaszewski twierdzi, że nie można udzielić jednej konkretnej odpowiedzi na pytanie, ile wody powinno się pić na dobę. Na pewno więcej, niż standardowo, ale konkretna ilość cieczy, którą należy dostarczyć organizmowi, zależy od wielu czynników m.in. od płci, masy ciała czy poziomu aktywności fizycznej.

Statystyczne zalecenia, ile wody powinniśmy wypijać, które przedstawił specjalista to:

  • Mężczyzna w średnim wieku o wadze ok. 75 kg - 2,3 litra wody na dobę
  • Kobieta (o przeciętnym wzroście i wadze) - ok. 1,6 litra wody na dobę
  • Kobieta w ciąży - 2 litry na dobę
  • Kobieta karmiąca piersią - nawet 3 litry na dobę (o ile odczuwa taką potrzebę)

Zalecenia te dotyczą osób w podobnym wieku, o średnio aktywnym trybie życia, gdy temperatura na zewnątrz wynosi około 21 st. Celsjusza. To naturalne, że w cieplejsze dni organizm potrzebuje więcej wody.

Może cię zainteresować: Dodaj kilka kropel do swojego kremu. Pożegnasz zmarszczki mimiczne i szarą skórę

Ile pić wody latem podczas upałów? Więcej, niż kiedy jest chłodno

Podczas upałów utrata wody w naszym organizmie następuje błyskawicznie. Musimy więc pić jej więcej, niż zimą czy jesienią, kiedy temperatury, co do zasady, są niższe. Lekarz Michał Domaszewski radzi więc, ile pic wody latem. 

Gdy temperatura powietrza wynosi np. 35 st. C. musimy pamiętać o wypijaniu minimum 1 dodatkowego litra wody na dobę w każdym przypadku. A jeśli chodzi o sportowcy ilość ta powinna być jeszcze większa (nawet do 8-9 litrów wody na dziennie) przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym.

Czytaj również: Pij przed śniadaniem. Poprawisz odporność i pozbędziesz się boczków

Objawy odwodnienia. Nigdy ich nie lekceważ, bo to ogromne zagrożenie

Nie lekceważ pierwszych objawów odwodnienia, bo to niebezpieczny stan, który może zagrażać twojemu zdrowiu, a nawet życiu. Pij wodę regularnie przez cały dzień, aby zapobiec takim sytuacjom, a jeśli poczujesz się źle, natychmiast pojedź do szpitala.

Objawy odwodnienia, które najczęściej występują to: 

  • silne uczucie pragnienia,
  • osłabienie i zmęczenie
  • zawroty głowy
  • otępienie
  • ciemnożółty mocz o intensywnym zapachu
  • mniejsza częstotliwość wydalania
  • suchość w ustach
  • przesuszone oczy

Trzeba pamiętać, że niektóre osoby są bardziej narażone na odwodnienie organizmu. Są bowiem dolegliwości, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Zalicza się do nich szczególnie cukrzyca, a także występowanie biegunek, gorączki czy wymiotów. 

Bardziej uważać należy także przy intensywnych ćwiczeniach czy długotrwałym przebywaniu na słońcu. Ryzyko odwodnienia organizmu zwiększa także... nadmierna ilość wypijanego alkoholu czy zażywanie niektórych leków (szczególnie tych moczopędnych).

Zobacz też:

​Mój szwagier zawsze wozi kilka ziemniaków w bagażniku. Przydają się w 4 sytuacjach

Brzydki zapach z pralki to już wspomnienie. Wystarczy, że wrzucisz to do środka

Wysokie rachunki za prąd mogą być winą licznika. Tak sprawdzisz, czy działa poprawnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie