Reklama
Reklama

Tyle kroków trzeba robić dziennie, by zachować zdrowie i kondycję. Wcale nie 10 tysięcy

Czy 10 tysięcy kroków rzeczywiście wpływa korzystnie na nasze zdrowie? Okazuje się, że ludzki organizm stworzony jest do poruszania się, a nawet krótki spacer w ciągu dnia może poprawić nasze samopoczucie i kondycję. Popularne już hasło jest jednak mitem. Poznaj jego historię i dowiedz się, w jaki sposób je zdemaskowano.

10 tysięcy kroków dziennie to za dużo? Okazuje się, że nowe badania wyznaczają nową liczbę kroków, którą powinno się wykonywać, aby zadbać o swoje zdrowie.

Skąd wzięło się przekonanie, że 10 tys. kroków zapewniają zdrowie?

Aby dowiedzieć się, jaka jest geneza 10 tysięcy kroków, musimy cofnąć się w czasie do Igrzysk Olimpijskich w 1964 roku. To wtedy japońska firma Yamasa Clock and Instrument Company wyprodukowała krokomierz, który nazwano "Manpo-kei", co w tłumaczeniu oznacza 10 tys. kroków. Liczba ta była chwytliwa hasłem i nie stały za nią żadne badania naukowe. Została wybrana ze względu na zwykły marketing.

Dodatkowym powodem było to, że liczba nie była łatwa do osiągnięcia, a przeciętny użytkownik krokomierza mógł do niej dążyć.

Zobacz także: Kupisz go w każdej aptece za kilka złotych. Daje efekt, jak profesjonalna mezoterapia

Ile kroków należy robić, aby przedłużyć swoje życie?

Musieliśmy zaczekać aż do 2021 roku, aby uzyskać rzetelne badania, dzięki którym wiemy, ile tak naprawdę należy robić kroków, żeby przedłużyć swoje życie. Odpowiedzialna za to jest prof. Paluch, która przeprowadziła je na grupie ponad 2000 osób w średnim wieku, żyjących w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy obserwowali stopniowe zmniejszanie się ryzyka przedwczesnej śmierci wraz ze zwiększającą się liczbą kroków. Rezultatem badań było odkrycie, że liczba ta ustabilizowała się, kiedy dziennie wykonujemy co najmniej 7000 kroków — ryzyko zmniejsza się o 50-70 proc.

Warto jednak pamiętać, że ludzki organizm jest stworzony do ruchu. Nawet krótki spacer lub inny rodzaj aktywności fizycznej każdego dnia, szczególnie kiedy mamy pracę siedzącą, będzie miał pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Warto wyznaczyć sobie cel konkretnej liczby kroków do przejścia w ciągu dnia, co być może zmotywuje nas do zadbania o siebie.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie