Reklama
Reklama

To warzywo złagodzi ból i obrzęk po ugryzieniu meszki. Szybko poczujesz ulgę

Ugryzienie meszki najczęściej pozostawia na skórze ślady w postaci małych, czerwonych grudek, które mocno swędzą i bolą. Ranek nie powinno się drapać, co jest trudne z powodu intensywnego świądu. Istnieją jednak domowe sposoby na złagodzenie tego uczucia oraz ewentualnego obrzęku. Ulgę przyniesie na przykład popularne warzywo. Podpowiadamy, jakie.

Meszki mogą niewinnie wyglądać, ale ich ugryzienie jest zwykle bolesne i mocno swędzi. Specjaliści twierdzą, że owady spotykane w Polsce nie są tak niebezpieczne, jak te obecne w krajach tropikalnych. Niewątpliwie jednak ich gryzący aparat gębowy uszkadza skórę, a rozdrapanie ugryzienia może spowodować nadkażenie ranki. Co zrobić, by zmniejszyć obrzęk i ból? Podpowiadamy. 

Meszki - niepozorne, ale groźne. Co warto o nich wiedzieć?

Meszki to niewielkie owady, zaliczane do muchówek. Wyglądają niepozornie, jednak mogą znacznie uprzykrzyć życie. Długość ich ciała waha się do 1 mm do 5-6 mm, a jeśli chodzi o kolor, mogą być czarne, szare lub brązowe. Mają charakterystyczne, krótkie i grube odnóża, a także szerokie, zakończone drobnymi włoskami skrzydła.

Najbardziej dokuczliwe są od kwietnia do września, a spotkać je można między innymi przy jeziorach, rzekach i potokach, ale też w gęstych zaroślach i trawach. Najbardziej lubią wilgotne tereny oraz miejsca przy zbiornikach wodnych czy nawet przy pojemnikach z wodą. Samice meszek żywią się krwią zwierząt i ludzi. Ich ugryzienie uporczywie swędzi, choć zazwyczaj pozostawia drobną, czerwoną plamkę lub guzek.

Czytaj też: Pająki przestaną wchodzić do domu. Wystarczy, że ułożysz to pod drzwiami 

Sposoby na pogryzienie przez meszki. Tak złagodzisz ból i świąd

Pogryzienie przez meszki zwykle pozostawia jedynie niewielki obrzęk i intensywnie swędzi. Może też pojawić się pieczenie, ból, a nawet pęcherze z płynem. Warto jednak wiedzieć, że czasami kontakt z meszką może nawet wywołać silną reakcję alergiczną i gorączkę. Na szczęście istnieją sposoby, by zmniejszyć ryzyko ugryzienia, a także złagodzić ból i obrzęk, który się po nim pojawił.

Niezwykle ważne jest, by nie drapać miejsca ugryzienia. Trzeba je odkazić i zastosować chłodny okład, a ślad posmarować na przykład aloesem. Zmniejszy to obrzęk i świąd. Istnieją też domowe sposoby na zmniejszenie swędzenia i złagodzenie bólu. Do miejsca ukłucia można przyłożyć... plaster cebuli. Wykazuje ona działanie antybakteryjne. Oczyszcza też skórę z toksyn. Można ją również zetrzeć, nałożyć na gazę, a następnie przyłożyć do obolałego miejsca.

Istnieją i inne sposoby łagodzenia bólu i obrzęku. Można na przykład wykonać okład z wody i sody oczyszczonej, zawinąć kostkę lodu w jałową gazę i przyłożyć do ugryzienia, albo użyć olejku z drzewa herbacianego czy olejku lawendowego. Sprawdzi się też okład namoczony w naparze z takich ziół, jak szałwia, werbena czy tymianek. 

Zobacz też:

Cierpisz na bezsenność? Zastosuj tę metodę, a zaśniesz w kilka minut

Ta pora jest najlepsza na picie kawy. Dietetyk wyjaśnia, dlaczego

Gdzie wyrzucić zużyte filtry do wody? Całe życie robiłeś to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | zdrowie