To tym różni się borówka od jagody? Jedna z nich jest zdrowsza
Sezon letni to czas, gdy na targach pojawia się wiele owoców. Niektórzy jednak nie są pewni czy mają do czynienia z jagodami, czy borówkami. Na szczęście możemy je w łatwy sposób odróżnić. Jednak który owoc jest zdrowszy? Wyjaśniamy, jakie korzyści dla zdrowia niesie za sobą spożywanie borówek, a co daje nam jedzenie jagód.
Dla wielu osób borówka i jagoda wyglądają podobnie. Jednak gdy poznamy różnice pomiędzy tymi owocami, to z łatwością będziemy je odróżniać. Co więcej, obie te opcje są niezwykle zdrowe dla naszego organizmu. Jednak co daje więcej korzyści dla zdrowia - borówka czy jagoda?
Borówkę od jagody możemy odróżnić, patrząc na jej wygląd. Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest to, że borówka jest znacznie większa i ma charakterystyczny niebiesko-fioletowy kolor. Dodatkowo jej skórka może być nieregularnie zabarwiona.
Natomiast jeśli chodzi o czarne jagody, to są one małe i mają mocny, ciemnofioletowy lub prawie czarny kolor. Różnice widać także po przekrojeniu owoców. Borówka ma jasny, beżowy miąższ, a jagoda jest fioletowa. To właśnie ona kojarzy nam się z bardzo silnym barwnikiem i fioletowym językiem oraz ustami po spożyciu tego owocu.
Oprócz tego jagoda i borówka różnią się smakiem. Jagody mają słodko-kwaskowy smak, który niektórym przypomina aromat jeżyn. Natomiast borówki są znacznie słodsze.
Czytaj również: Tych grzybów nie wolno suszyć. Mogą zaszkodzić zdrowiu
Często pojawiają się spory o to, czy drobne fioletowe owoce pojawiające się w lesie, są borówkami czy jagodami. Dzięki botanikom można rozstrzygnąć tę dyskusję, odwołując się do naukowej klasyfikacji, która nie pozostawia złudzeń. Mały, ciemnofioletowy owoc, który rośnie w lesie na niskich krzewinkach to borówka czernica. Jest to jedna z ponad 500 odmian borówek na świecie.
Natomiast jagodami możemy określać wszystkie mięsiste owoce, posiadające w środku nasiona. Ta nazwa może odnosić się zarówno do borówek, jak i dyni czy arbuzów. Jednak formą zwyczajową jest określanie tą nazwą drobnych fioletowych jagód.
Jagoda działa skuteczniej jako przeciwutleniacz niż borówka. Na liście ORAC, wśród 23 produktów, plasuje się ona zaraz po czarnej aronii, jako największy potencjał antyoksydacyjny. Warto jednak wspomnieć, że borówki amerykańskie, także są bogatym źródłem antyoksydantów.
Mimo to w tym przypadku jagody są skuteczniejsze, ponieważ zawierają przeciwutleniacz z rodziny antocyjanów, którego nie mają w swoim składzie borówki. Mowa o mirtylinie. Odpowiada ona za elastyczność naczyń krwionośnych, a także wraz z żelazem produkuje czerwone ciałka krwi i pomaga zapobiegać anemii.
Jeśli chodzi jednak o pozostałe aspekty, to borówki i jagody są korzystne dla naszego zdrowia na podobnym poziomie. Borówki zawierają witaminy A i C, a także mikroelementy, takie jak wapń, fosfor, sód, żelazo czy magnez. Za to jagody obfitują w karotenoidy, pektyny, witaminy B2 i C oraz w kwasy organiczne.
Zobacz też:
Możesz hodować borowiki na parapecie. Dzięki drożdżom urosną większe niż w lesie
To niepozorne warzywo jest skarbnicą witamin. Polacy jedzą stanowczo zbyt rzadko
Olej pryskający z patelni to prawdziwa zmora. Tak pozbędziesz się problemu