Reklama
Reklama

​Ten owoc znajdziesz na każdym straganie i w sklepie. Mało kto wie, że można go kisić

Cytryny to egzotyczne owoce, które kojarzymy z plantacjami w Grecji, Hiszpanii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych czy Włoszech. Jednak od dawna już możemy bez problemu kupić je w polskich sklepach. Wszyscy znają prozdrowotne właściwości surowego owocu bądź soku, ale mało kto wie, jak dobre dla zdrowia są kiszone cytryny.

Kiszone cytryny — składniki i sposób przygotowania

Do przygotowania dużego słoika kiszonych cytryn będziesz potrzebować:

  • 2 szklanki przegotowanej lub mineralnej wody,
  • 5 łyżek soli morskiej,
  • 7 średnich cytryn.

Możesz także wzbogacić smak kiszonych cytryn, dodając do nich przyprawy, np. kilka liści laurowych, łyżeczkę czarnego pieprzu, łyżeczkę goździków, gałązkę rozmarynu, kawałek imbiru czy laskę cynamonu.

Sprawdź również: Te grzyby są trujące, a wyglądają jak jadalne. Różni je pewien szczegół

W pierwszej kolejności dokładnie umyj cytryny, by pozbyć się zanieczyszczeń znajdujących się na skórce. Następnie 5 cytryn natnij na krzyż w taki sposób, by nie przeciąć ich całkowicie i by pozostały w jednym kawałku. Do każdej cytryny wsyp łyżkę soli i umieść je w wyparzonym słoiku. Jeśli chcesz dodać dodatkowe przyprawy — również umieść je w słoiku.

Sprawdź również: Nazywają go zielonym złotem. Wystarczą 2 łyżeczki dziennie, by wzmocnić serce i odporność

Do miski lub dzbanka wlej wodę, wyciśnij do niej sok z dwóch cytryn i dokładnie wymieszaj. Mieszanką zalej cytryny w słoiku tak, by były całkowicie zanurzone. Słoik dokładnie zakręć i odstaw w ciepłe i ciemne miejsce na około cztery tygodnie. Co kilka dni możesz potrząsnąć słoikiem. Po tym czasie przełóż je do lodówki, gdzie mogą być przechowywane przez kilka miesięcy.

Jakie właściwości dla zdrowia mają kiszone cytryny?

Kiszone cytryny mają intensywny i lekko słony smak. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do dań z ryżu, duszonych mięs, marynat, ryb, sałatek, sosów, zup. Jednak przede wszystkim jest niezwykle zdrowy element codziennej diety. Przede wszystkim chronią organizm przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, a także poprawiają trawienie, wspomagają pracę jelit i czyszczą je ze złogów. Osoby, które regularnie spożywają kiszone cytryny, pomagają organizmowi w usuwaniu toksyn, a także w regulowaniu poziomu cukru we krwi.

Zobacz też:

Babcia zawsze podawała mi go na przeziębienie. Piję przez całą jesień i nie choruję

Wyglądają jak rydze, lecz są niejadalne. W ten sposób je odróżnisz

Uważaj na tego grzyba. Gdy trafi do garnka, całkiem zepsuje smak zupy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie