Reklama
Reklama

Tego nie wkładaj do świątecznego koszyczka, chyba że chcesz się narazić księdzu

Święta wielkanocne są już naprawdę blisko, a więc przygotowania ruszyły w pełni. Wraz z nimi powoli czas zacząć się zastanawiać nad tym, co w tym roku znajdzie się w koszyczku wielkanocnym. Okazuje się, że nie jest to tak oczywiste i wiele produktów nie należy do niego wkładać. Co powinno znaleźć się w święconce, a czego lepiej do niej nie wkładać? 

Ze świętami wielkanocnymi związanych jest wiele tradycji. Jedną z nich jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Wraz z koszyczkiem w dłoni, całe rodziny udają się do kościoła w sobotni poranek, aby to uczynić. W tak zwanej święconce znaleźć można rozmaite rzeczy. Okazuje się jednak, że wiele z nich nie powinno tam być, a tradycja ściśle mówi o określonych produktach, które należy święcić. 

Czego nie powinno zabraknąć w koszyczku wielkanocnym?  

Święconka, będąc katolickim obrzędem, rządzi się określonymi zasadami, o których przestrzeganie każdego roku proszą księża. Okazuje się bowiem, że w koszyczku wielkanocnym znaleźć można wiele rozmaitych produktów, choć tradycja mówi o ściśle określonej liście.  

Przede wszystkim w koszyczku znaleźć się powinny pokarmy, które spożywane będą podczas świąt wielkanocnych. Według tradycji podstawę powinny stanowić jajka. Jest to symbol życia i jednocześnie najważniejszy element święconki. Nie trzeba nieść wszystkich przygotowanych, wystarczy kilka, a nawet jedno, bowiem chodzi tutaj o symbolikę.  

Kolejnym produktem, który powinien znaleźć się w święconce, jest chleb, jako symbol podstawy pożywienia człowieka, a także dobrobytu. Dodatkowo branek z cukru bądź chleba, jako symbol zwycięstwa życia nad śmiercią.  

Nie można zapomnieć o kiełbasie symbolizującej dostatek, soli jako źródle oczyszczenia oraz chrzanie, który symbolizuje witalność. Warto w święconce znaleźć miejsce również na babkę wielkanocną. Niektórzy wkładają do koszyczka także wodę, która ma obmywać z win.  

Zobacz również: Chcesz wykrochmalić obrus na święta? Wystarczy, że włożysz je do pralki

Tych rzeczy lepiej nie wkładaj do święconki 

To, co powinno się znajdować w święconce, wydaje się oczywiste i znane od wieków. Okazuje się jednak, że oprócz typowo tradycyjnych produktów, w koszyczku coraz częściej zamieszczane są rzeczy, których nie powinno tam być. 

Chwilami wyobraźnia nie zna granic i z każdym rokiem słyszy się, o coraz ciekawszych pomysłach. Na niektóre produkty spoza tradycyjnej listy przymyka się oko. Są jednak takie, których kategorycznie nie należy wkładać do koszyczka. Wśród nich z pewnością znajdują się zabawki oraz rzeczy codziennego użytku, takie jak klucze czy telefon komórkowy. 

Aby odmienić swoją sytuację finansową, w koszyczku zdarza się znaleźć również pieniądze. Niektórzy chcą bowiem wykorzystać moment święcenia pokarmów do poświęcenia również ważnych dla siebie przedmiotów, jednak nie powinno tak być. Święconka bowiem składać ma się z pokarmów oraz ewentualnych dekoracji.  

Oprócz tego warto zrezygnować z umieszczania w tradycyjnym koszyczku zajączków, które są wyłącznie świeckim symbolem. Nie powinny się w nim znaleźć również owoce oraz słodycze. Wiele zasad wydaje się na pozór oczywiste, jednak sporo osób o nich zapomina podczas przygotowywania świątecznej święconki.  

Zobacz też:

Nie musisz prać dywanu. Tym tanim sposobem wyczyścisz go na sucho

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

INTERIA.PL