Reklama
Reklama

Te warzywa odstraszają kleszcze. Wiedzą o tym tylko nieliczni

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że zaczynają pojawiać się już kleszcze. Są to pajęczaki, które pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, stanowią ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Warto więc zadbać o swoją ochronę i przygotować domowy preparat z dwóch warzyw, dzięki któremu kleszcze nie będą już dłużej naszym problemem. Sprawdź, jak odstraszyć je ze swojego ogródka.

Kleszcze to pajęczaki, które mogą przenosić różne groźne choroby. Nic więc dziwnego, że wciąż poszukujemy metod na odstraszenie ich. Możemy to zrobić w prosty sposób, używając naturalnych składników, a dokładniej dwóch popularnych warzyw. Podpowiadamy, jak przygotować domową mieszankę, dzięki której pozbędziemy się kleszczy.

Jak w naturalny sposób chronić się przed kleszczami? Wystarczą dwa warzywa

Kleszcze najlepiej czują się w miejscach zacienionych i wilgotnych, które obfitują w gęstą roślinność. Wobec tego najczęściej możemy je spotkać w parkach i lasach, ale nie brakuje ich również w naszych przydomowych ogródkach i na działkach.

Obecność kleszczy niesie za sobą wiele zagrożeń. Są one bardzo niebezpieczne ze względu na choroby, które przenoszą. Ukąszenie przez nie może prowadzić do boreliozy. Dodatkowo pajęczaki te mogą zarażać kleszczowym zapaleniem mózgu, bartonelozą czy anaplazmozą. Stanowią one zagrożenie również dla naszych zwierząt.

Wobec tego warto zadbać o to, by zminimalizować ryzyko ukąszenia. W tym celu możemy stosować domowy, sprawdzony sposób, dzięki któremu odstraszymy kleszcze. Wystarczy, że przygotujemy wywar z cebuli i chrzanu, a intensywny zapach tych warzyw, skutecznie zniechęci kleszcze do żerowania w tym miejscu.

Czytaj również: Zjedz przed wycieczką do lasu. Zmniejszysz szansę na ugryzienie przez kleszcza

Jak przygotować wywar z cebuli i chrzanu? Dzięki temu kleszcze będą omijały twój ogród

Przyrządzenie własnego wywaru, chroniącego przed kleszczami nie jest skomplikowane. Wystarczy zaledwie chwila, aby pozbyć się tych niechcianych gości ze swojego ogrodu. Co więcej, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych produktów do przygotowania wywaru, oprócz:

  • 5 litrów wody,
  • 100 g korzenia chrzanu,
  • 100 g obranej cebuli.

Po naszykowaniu składników wlewamy do garnka wodę i dodajemy do niej obraną cebulę. Dorzucamy także pokrojony korzeń chrzanu. Całość gotujemy, doprowadzając do wrzenia i trzymając na wolnym ogniu przez około pół godziny.

Po tym czasie zdejmujemy garnek z kuchenki i ostudzamy wywar. Przecedzamy płyn i przelewamy go do butelki ze spryskiwaczem. Tak przygotowany wywar z cebuli i chrzanu stosujemy bez rozcieńczania, opryskując nim rośliny w naszym ogrodzie. Możemy go rozpylać nie tylko na krzewy i kwiaty, ale i na trawnik. Warto co jakiś czas powtarzać tę czynność, zwłaszcza po opadach deszczu.

Innym sposobem na pozbycie się kleszczy jest wykorzystanie suchych łusek cebuli, które rozcieramy na proszek, mieląc je w młynku. Dokładnie opylamy nimi nasze rośliny, powtarzając ten zabieg raz w tygodniu lub każdorazowo po deszczu.

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby