Co zrobić, żeby owoce nie były robaczywe? Koniecznie wykonaj oprysk tym produktem
Wiosna jest coraz bliżej, dlatego przed jej nadejściem warto zadbać o ogród i sad. Powinniśmy wykonać opryski drzewek owocowych, które ochronią przed chorobami i szkodnikami w okresie wegetacyjnym. Jakiego zatem produktu użyć do oprysku? Sprawdź już teraz i ciesz się latem zdrowymi, nierobaczywymi owocami.
Na przedwiośniu warto zadbać nie tylko o wygląd roślin, ale także o ich zdrowie. Właśnie dlatego ogrodnicy wykonują już teraz pierwsze opryski, chroniące drzewa owocowe przed szkodnikami tj. larwy mszyc, larwy miseczników czy jaja zimowe przędziorków. Dzięki temu zapewniają ochronę przed rozwojem groźnych chorób.
Oprysk z oleju parafinowego jest innowacyjną metodą stosowaną w rolnictwie i ogrodnictwie. Wielu ogrodników zachwala ten produkt ze względu na skuteczną ochronę drzew owocowych przed szkodnikami.
Olej parafinowy chroni drzewa zarówno przed pasożytami, jak i różnymi gatunkami pleśni oraz grzybów, zmniejszając ich zdolność do kolonizacji roślin. Produkt ten zaczyna pokrywać ciała szkodników przebywających na drzewkach, co prowadzi do utrudnień w funkcjonowaniu, a w ostateczności do wyginięcia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ogrodnik radzi. Wykonaj oprysk brzoskwini w tym czasie, a ochronisz drzewo przed kędzierzawością liści
Oprysk z oleju parafinowego wykonujemy od końca lutego do końca marca. Opryskujemy drzewa w fazie bezlistnej lub w momencie, gdy pojawią się pierwsze pąki.
Zabieg należy przeprowadzić w bezwietrzny dzień, przy temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza. Drzewa owocowe pryskamy roztworem oleju parafinowego z wodą. Zaczynamy od pędów i gałęzi znajdujących się wewnątrz korony. Później przechodzimy na pędy położone na górze i kończymy na tych dolnych.
Pamiętajmy, aby pokryć wszystkie pędy i zagłębienia w korze. Najlepiej, jeśli roztwór ścieka z drzewa. Wtedy mamy pewność, że dotrze we wszystkie miejsca, w których przebywają szkodniki.
Oprysk z oleju parafinowego jest bardzo skuteczny, a także bezpieczny dla środowiska. Zapobiega rozwojowi pasożytów i patogenów, jednocześnie zachowując dobrą kondycję roślin.
Wadą oprysku z tego produktu jest ryzyko fitotoksyczności prowadzącej do zdeformowania liści oraz pojawienia się plam na drzewach. Rośliny są na to narażone, szczególnie wtedy, gdy przeprowadzimy zabieg w złym terminie, przy nieodpowiedniej temperaturze i dużym nasłonecznieniu.
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska gubi liście? Sprawdź, czy nie popełniasz tego błędu
Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę
Cyklamen uwielbia tę odżywkę z resztek. Dzięki niej kwitnie całą zimę