Reklama
Reklama

Te rzeczy spowalniają starzenie się. I wszystkie są za darmo

Starzenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie — dotyczy ono każdego organu, jednak niektóre nasze działania wpływają na to, że proces ten postępuje wolniej lub szybciej. Jeśli chcemy spowolnić starzenie się mózgu, to warto pamiętać o kilku zasadach — nic nie kosztują, a mogą bardzo dużo zmienić.

Szybsze starzenie się mózgu to jeden z procesów, którego większość się boi, a współczesny tryb życia wcale go nie spowalnia. Otępienie bądź demencja to choroby równie powszechne jak miażdżyca czy też nadciśnienie tętnicze. Wprowadzając kilka zmian w życiu, można skutecznie spowalniać ten proces. Co robić, aby spowolnić starzenie się mózgu? 

Ruch i odpoczynek to zdrowie dla całego ciała 

Aktywność fizyczna w starszym wieku może znacząco spadać, jednak warto o nią zadbać — wystarczą codzienne spacery, aby lepiej dotleniać mózg oraz poprawiać krążenie krwi. Uprawienia sportu sprzyja tworzeniu się nowych połączeń nerwowych, które zwiększają objętość obszaru w mózgu, który odpowiada za pamięć (hipokamp). Warto rozważyć również taniec (wiele szkół oferuje ciekawe zajęcia również dla seniorów), jazdę na rowerze, aerobik wodny bądź jogging. Tego typu sportowe pasje rozwijane 2-3 razy w tygodniu znacząco wpłyną na mózg. 

Jednak sport to nie wszystko w parze z nimi idzie odpoczynek, a dokładniej odpowiednia dawka snu. Podczas faz NREM i REM mózg oczyszcza się z toksyn, przetwarza informacje i porządkuje wydarzenia. W ciągu doby powinniśmy spać 7-9 godz. jeśli masz kłopoty ze snem, to warto wypróbować świeczki lub mgiełki zapachowe m.in. lawendowe. To naturalny sposób, który może ułatwić zasypianie. 

Pamiętajmy również o wyciszaniu się, w obecnym świecie przepływ informacji jest ogromny, kilka minut medytacji w samotności, pozwoli się dobrze wyciszyć i da „oddech” mózgowi. Potrzebny jest również odpoczynek, najlepiej na świeżym powietrzu — dobra książka, ciepła herbata i piękna pogoda to nie tylko ciekawy plan na wiosenny wieczór, ale także skuteczna pomoc dla mózgu. 

Sprawdź także: Seniorzy jak ognia powinni unikać tego w diecie. Zwiększają ryzyko chorób i skracają życie

Przez żołądek do mózgu — pamiętaj o zdrowej diecie 

Odpowiednie żywienie ma ogromny wpływ na cały organizm, chcąc zadbać o zdrowie, można stosować m.in.dietę śródziemnomorską, która jest uznawana za jedną z najzdrowszych. Inną opcją jest dieta MIND, która jest połączeniem diety śródziemnomorskiej i DASH, w niej znajdziemy najwięcej składników, które mają chronić mózg przez szybkim starzeniem się m.in. warzywa liściaste, ryby, oliwę, owoce jagodowe oraz rośliny strączkowe. Z kolei powinno ograniczyć się wszelkie mocno przetworzone produkty i słodzone napoje. 

Gotowanie można połączyć również z jeszcze jedną bardzo ważną rzecz — uczeniem się. Zapamiętywanie przepisów i receptur to idealny trening dla mózgu. Jeśli nie jesteś fanem kulinarnych przygód, to możesz zdecydować się na naukę języków, rozwiązywanie krzyżówek, czy też czytanie książek skłaniających do poważniejszych refleksji. 

Zobacz też:

Ubrania i ręczniki będą mięciutkie, jak w hotelu. Wystarczy, że dodasz do prania to

Rozsyp to w ogrodzie, a kleszcze wyniosą się, gdzie pieprz rośnie

Tak szybko umyjesz meble ogrodowe po zimie. Uważaj, żeby nie popełnić błędu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie