Takiego mięsa lepiej nie kupuj. Jego skład może cię zaskoczyć
W sklepach możemy nabyć gotowe mięso mielone, umieszczone w przezroczystych opakowaniach. Czy warto je kupić? Czym się różni wyrób garmażeryjny od zwykłego mięsa, które nabędziemy w masarni? Podpowiadamy, czego lepiej unikać na zakupach i z jakiego powodu.
Mielone mięso to podstawa wielu dań. Przy jego udziale można przygotować między innymi sznycle, lasagne czy pulpety. Możemy przy tym zdecydować się na zakup wybranego kawałka mięsa i poprosić o jego zmielenie. Taka usługa nie jest jednak dostępna we wszystkich sklepach. W części z nich mamy do wyboru gotowe mięso mielone, sprzedawane w zamkniętych opakowaniach. Czy jego zakup to dobry wybór? Wyjaśniamy.
Na opakowaniach gotowych mięs mielonych, które możemy zakupić w wielu sklepach, widnieje napis "garmażeryjne". Większość kupujących nie zastanawia się, co to oznacza — widzą bowiem przez przezroczystą folię ładnie wyglądające, zmielone mięso i uważają, że nadaje się do zakupu i użycia. Oczywiście, jak najbardziej można po nie sięgać i wykorzystywać w kuchni. Warto jednak wiedzieć, że dokonując takiego zakupu, w składzie nie znajdziemy 100% mięsa.
Stanowi ono jedynie od 70 do 90%. Reszta to białka roślinne, woda i regulatory kwasowości, w tym na przykład octan sodu, askorbinian, cytrynian czy inne substancje. Zwykłe mięso mielone składa się zaś niemal w 100% z samego mięsa. Warto mieć tego świadomość, gdy idziemy na zakupy.
Czytaj też: Prasowanie przestanie być czasochłonne i męczące. Wystarczy ten jeden przedmiot
Wybierając się na zakupy, warto znać różnicę między mięsem garmażeryjnym a zwykłym mięsem mielonym. Warto wiedzieć, że jest to uregulowane prawnie. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego nr 853/2004 określenie "mięso mielone" odnosi się do mięsa bez kości, które "zostało rozdrobnione na kawałki i zawiera mniej niż jeden procent soli".
Tymczasem "mięso garmażeryjne" to wyrób mięsny, który zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 601/2014 oznacza "świeże mięso, w tym mięso rozdrobnione na kawałki, do którego dodano środki spożywcze, przyprawy korzenne lub substancje dodatkowe, które poddano procesowi niewystarczającemu do modyfikacji wewnętrznej struktury włókien mięśniowych mięsa, a zatem niewystarczającemu do wyeliminowania cech świeżego mięsa".
Decydując się na zakup wyrobu garmażeryjnego, musimy wiedzieć, że jest wzbogacony substancjami dodatkowymi, które mogą wpływać między innymi na jego smak. Zdecydowanie lepiej więc wybierać mięso naturalne, o ile oczywiście istnieje taka możliwość.
Zobacz też:
Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć