Reklama
Reklama

Tak zrobisz domowy płyn do mycia okien. Kosztuje grosze i nie zostawia smug

Wiosna tuż tuż, a co się z tym wiąże, wiosenne porządki. W końcu po kilku miesiącach twoje okna zyskają dawny blask. Zastanawiasz się jednak czym umyć szyby, bo sklepowe produkty cały czas zostawiają nieestetyczne zacieki i widoczne przetarcia? Zrób ten domowy płyn do mycia okien za grosze. Pożegnasz się ze smugami na zawsze.

Wykonywanie domowych środków czyszczących to przede wszystkim duża oszczędność. Produkty są zazwyczaj oparte na tanich składnikach takich jak m.in. soda oczyszczona, ocet, mydło. Co się z tym wiąże, zaletą samodzielnego wykonywania ich jest też ekologia.

Sklepowe środki do czyszczenia okien mogą zawierać mocną chemię, która szkodzi nie tylko zdrowiu, ale też środowisku. Domowe preparaty są w pełni bezpieczne dla ludzi i otoczenia. Do tego działają znacznie lepiej i nie zostawiają smug.

Domowy płyn do mycia okien z octem

Ocet ma wiele zastosowań nie tylko w kuchni. Ze względu na swoje właściwości czyszczące chętnie wykorzystywany jest do komponowania domowych środków czyszczących. Sprawdzi się też więc do zrobienia płynu do mycia okien.

Do przygotowania go potrzebujesz dwóch szklanek wody, pół szklanki octu, łyżeczkę płynu do mycia naczyń i dwie łyżki soku z cytryny dla ładniejszego zapachu. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy ze sobą i przelewamy do butelki z atomizerem.

Za jego pomocą rozpylamy produkt na szybie i dokładnie przecieramy suchą, bawełnianą ściereczką. Już po jednym przetarciu okno będzie o wiele czystsze, błyszczące i bez uciążliwych smug.

Czytaj także: Planujesz wiosenne mycie okien? Nie każdy moment jest na to dobry

Domowy płyn do mycia okien z mydłem

Drugą propozycją jest płyn do mycia okien na bazie mydła. Wszystko, czego będziesz potrzebować to dwie szklanki ciepłej wody destylowanej, dwie łyżki mydła w płynie oraz dwie łyżki spirytusu. Dodać można również kilka kropel gliceryny. Ta sprawi, że okna będą nabłyszczone i nie będą parować.

Gotowy płyn przelewamy do butelki z atomizerem i rozpylamy go na oknie. Całość przecieramy ręcznikiem papierowym lub bawełnianą ściereczką. Sprawdzi się też zwykła ściągaczka do wody.

Domowy płyn do mycia okien z czarną herbatą

Ta metoda jest dosyć nietypowa, jednak równie skuteczna, jak poprzednie propozycje. Do tego płynu należy zaparzyć kilka torebek czarnej herbaty w dwóch szklankach wrzącej wody. Napar musi być naprawdę mocny. Gdy całość przestygnie, przelewamy płyn do atomizera i rozpylamy na szybie. Na koniec przecieramy ją bawełnianą ściereczką.

Zobacz też:

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

Ekran telewizora czyść tylko w ten sposób. Kurz przestanie na nim osiadać

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie | czyszczenie | domowe sposoby