Reklama
Reklama

Musisz umyć okna, a na zewnątrz mróz? Zrób domowy płyn, który ochroni szyby

Mróz jest zjawiskiem atmosferycznym, które nie sprzyja myciu okien. Dlatego, jeśli ktoś koniecznie musi lub chce je wyczyścić, to powinien postępować nieco inaczej niż w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym, kiedy panują dodatnie temperatury. W takim razie, co trzeba robić?

Sezon zimowy nie jest najlepszą porą na mycie okien. Niestety równocześnie to okres, w którym brud "najchętniej" osiada na szybach. Dzieje się tak m.in. ze względu na smog i dym z kominów.

Dodatkowym utrudnieniem jest sytuacja, kiedy posiadacz okien zapomniał umyć je po zakończeniu sezonu letnio-jesiennego. Wtedy na szybach i ościeżnicach można zauważyć zalegające nieczystości takie jak, chociażby martwe owady, czy zwiędłe liście. 

Dlaczego trzeba uważać podczas mycia okien zimą?

Podczas mycia okien zimą największym zagrożeniem jest mróz. Temperatura poniżej zera zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia szkła. Szybko zamarzająca woda może sprawić, że szkło pęknie. W mniej pesymistycznym scenariuszu może też dojść do uszkodzenia uszczelek.

Czytaj również: Znudziły ci się zwykłe kanapki z masłem? Posmaruj chleb tą domową pastą

Zastosuj ten domowy płyn i bezpiecznie pozbądź się brudu z okien

Do utrzymania okien w czystości zimą przyda się domowy płyn. Żeby go przygotować, wystarczy wymieszać 8 łyżek soku z cytryny, a także 4 łyżki spirytusu i 2 litry zimnej wody. Roztwór trzeba mocno zmiksować. Zrobiony domowy płyn można później umieścić w buteleczce z atomizerem. 

Kolejny krok to zastosowanie domowego płynu do mycia okien. Należy nim spryskać szyby i dokładnie przetrzeć ręcznikiem papierowym, zaczynając od góry do dołu i dokładnie przyciskając. Na koniec można wypolerować okna czystą i suchą ściereczką z mikrofibry.


Zobacz też:

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien

Nie musisz wymieniać zardzewiałej baterii łazienkowej. Wyczyścisz ją szybko i za grosze

INTERIA.PL