Reklama
Reklama

Zmieszaj te dwa składniki z wodą i spryskaj kanapę. Usunie nawet trudne plamy

Na tapicerce meblowej osadza się kurz i drobnoustroje. W miarę codziennego użytkowania tworzą się też na niej plamy. Istotne jest więc regularne odświeżanie kanapy czy foteli, aby pozbyć się zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów. Ten domowy środek pomoże szybko usunąć z kanapy nawet mocne plamy.

Przyjmuje się, że kanapy powinno się czyścić co najmniej raz lub dwa razy w roku. Jeśli bowiem na tapicerce bawią się dzieci czy zwierzęta, konieczne może się okazać nawet jej szorowanie co kilka miesięcy. Regularność jest bardzo ważna, aby nie dopuścić do powstania trwałych zabrudzeń.

Na szczęście nie trzeba umawiać wizyty specjalisty ani kupować żadnych chemicznych środków do czyszczenia. Doskonale bowiem sprawdzą się domowe metody. Czego użyć, aby skutecznie wyczyścić kanapę?

Jak wyczyścić kanapę? Użyj tego roztworu

Aby wyczyścić kanapę domowymi sposobami, można sięgnąć po wiele środków. Niektórzy wybierają płyn do mycia naczyń, a inni nawet piankę o golenia. Najlepiej jednak przygotować mieszankę, która jest bezpieczna dla materiału, a jednocześnie ułatwi skuteczne pozbycie się brudu.

Domowy środek do czyszczenia kanapy przygotujemy z sody oczyszczonej, wody i cytryny. Wystarczy rozpuścić trzy łyżeczki sody oczyszczonej w jednym litrze wody, a następnie wlać do roztworu sok wyciśnięty z jednej cytryny. Gotowy płyn przelewamy do pojemnika z atomizerem. 

Czytaj też: Rozpuść go w wodzie i przetrzyj ścianę, a pozbędziesz się pleśni w łazience. Zastąpi niejeden detergent 

Czyszczenie kanapy domowymi sposobami

Przed przystąpieniem do czyszczenia kanapy za pomocą domowego środka z sody oczyszczonej i cytryny, jej powierzchnię należy dokładnie odkurzyć. Kolejny krok to spryskanie obicia kanapy przygotowaną mieszanką, a następnie wyczyszczenie powierzchni materiału. W tym celu powinniśmy użyć miękkiej szczotki lub gąbki — ostre produkty mogą bowiem zostawić ślad na tkaninie i uszkodzić ją. Gdy już okrężnymi ruchami umyjemy kanapę, powinniśmy ją przetrzeć ściereczką nasączoną w wodzie. Następnie pozostawiamy mebel do wyschnięcia.

Sody oczyszczonej można też użyć, by usunąć z kanapy przykry zapach. Wystarczy rozsypać proszek po jej powierzchni i pozostawić go na pół godziny. Po tym czasie kanapę trzeba odkurzyć. Brzydki zapach zniknie, a kanapa będzie odświeżona i czysta.

Zobacz też:

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

Ten domowy sposób to prawdziwe wytchnienie dla haluksów. Stosuj go regularnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie | czyszczenie | domowe sposoby