Reklama
Reklama

Myjesz okna octem? Dodaj jeden składnik, a będą lśniły jak lustro

Mycie okien octem to prosty domowy sposób, aby wyczyścić je ze smug i wszelkich zabrudzeń. Przygotowując w kilka minut własny środek do ich czyszczenia z trzech produktów, które masz już w kuchni i łazience, możesz także sporo zaoszczędzić na drogiej chemii ze sklepu. Po prostu wymieszaj te składniki, przetrzyj okna i ciesz się efektem. Po chwili znów będą lśnić jak lustro!

Mycie okien octem było popularne w PRL-u, ale nie oznacza to, że dziś ta metoda odeszła już do lamusa. Wręcz przeciwnie, aby nieco zaoszczędzić i ograniczyć stosowanie szkodliwej dla zdrowia chemii, warto powrócić do starych, babcinych sposobów dbania o czystość. 

Zamiast kupować płyn do mycia okien za 15-40 złotych, zrób własny środek za parę złotych, z kilku tanich produktów, które na pewno masz w swoim mieszkaniu. Jak myć okna octem i co powinno znaleźć się w domowym płynie do czyszczenia okien, aby te lśniły jak lustro? Wystarczą trzy składniki.

Jak często powinno się myć okna? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

To, jak często powinno się myć okna, zależy przede wszystkim od umiejscowienia lokalu, które zamieszkujemy. Na ogół zaleca się to robić przynajmniej raz na 2-4 miesiące. Zajmuj się przy sprzyjającej aurze. Nie rób tego podczas burzy, deszczu, silnego wiatru czy upału.

W przypadku niskokondygnacyjnych miejskich budynków oraz miejsc, w których ilość smogu, pyłu i brudu jest większe, częstotliwość mycia okien powinna być jednak większa. Wówczas warto zabierać się za to nawet co 3-4 tygodnie, choć oczywiście wszystko zależy od twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. 

Może cię zainteresować: Masz dość kurzu osiadającego na meblach? Ten domowy środek rozprawi się z nim na zawsze

Jak zrobić domowy płyn do mycia okien z octem? Dodaj ten składnik, a będą idealnie czyste

Aby przygotować domowy płyn do mycia okien, najpierw zaopatrz się w gumowe rękawiczki, dwie ściereczki z mikrofibry oraz plastikową butelkę z rozpylaczem, za pomocą którego później będziesz rozpylać środek na swoje szyby. 

Poza tym będą ci potrzebne również składniki na sam środek czystości:

Samo zrobienie domowego środka czystości do mycia okien jest banalnie proste. W butelce z rozpylaczem wymieszaj dwie szklanki letniej wody z 1/4 szklanki octu. Koniecznie dodaj również pół małej łyżeczki płynu do mycia naczyń. Zakręć i dokładnie wymieszaj składniki i to już w zasadzie wszystko. 

Jak umyć okna wodą z octem? Dzięki temu będą lśniły jak lustro

Gdy przygotujesz swój domowy środek do mycia okien z octem, zabierz się do mycia brudnych szyb. Najpierw jednak miotełką pozbądź się pajęczyn i kurzu tak. Kiedy to zrobisz, po prostu spryskaj okna preparatem w butelce z rozpylaczem i przetrzyj je ściereczką z mikrofibry za pomocą kolistych ruchów. Drugą, suchą szmatką osusz szybę z resztek wody i smug. 

Czytaj również: Zrób domowy płyn do czyszczenia telewizora. Zapłacisz 2 zł, a obraz będzie ostry jak brzytwa

Zobacz też:

Top 6 prezentów na Dzień Ojca. Ucieszą każdego tatę

Tak szybko podgrzejesz wodę w basenie. Wydasz mniej niż 10 złotych

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki