Reklama
Reklama

Tak wyczyścisz granitowy zlew. Będzie lśnił, jak nowy

Od kilku lat dużym zainteresowaniem cieszą się zlewy granitowe. Nie tylko świetnie prezentują się one w różnego typu aranżacjach kuchni, ale i są niezwykle trwałe. Jednak czyszczenie ich bywa problematyczne i często niełatwo jest usunąć niektóre zabrudzenia. Na szczęście istnieje domowy sposób, dzięki któremu z łatwością pozbędziemy się zanieczyszczeń. Sprawdź, jak to zrobić.

Wiele osób decyduje się na zlew granitowy ze względu na jego nietypowy i elegancki wygląd. Jednak często po pewnym czasie używania go, na kamieniu pojawiają się nieestetyczne zabrudzenia, których ciężko się pozbyć. Podpowiadamy, jak je usunąć, za pomocą domowych i skutecznych metod.

Zlew granitowy - co warto o nim wiedzieć?

W ostatnich latach zlewy granitowe cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ są one bardzo estetyczną i ciekawą alternatywą dla tradycyjnych stalowych zlewów. Dzięki wykonaniu z naturalnego kamienia, o wiele lepiej się prezentują i równocześnie pasują do różnego rodzaju aranżacji.

Jednak ich świetny wygląd to nie jedyna zaleta zlewów granitowych. Oprócz tego cechuje je wysoka trwałość oraz wytrzymałość, między innymi na wysokie temperatury. Mimo wielu zalet, tego typu zlewozmywaki mają również swoje wady. Jedną z nich jest trudność w czyszczeniu zlewu wykonanego z kamienia.

Wynika to z tego, że granit często może się przebarwiać i pokrywać nieestetycznie wyglądającym osadem. Dodatkowo wraz z upływem czasu, na skutek stosowania detergentów oraz produktów żywnościowych, na zlewie pojawiają się zacieki. Na szczęście możemy się ich pozbyć w łatwy sposób.

Czytaj również: Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

Jak wyczyścić zlew granitowy?

Oczywiście na rynku dostępne są różnego rodzaju środki chemiczne, którymi możemy czyścić kamienne powierzchnie. Jednak jest metoda nie tylko kosztowna, ale i niekorzystna dla środowiska. Zamiast tego warto wykorzystać domowe sposoby, które są skuteczne i tanie.

Chcąc pozbyć się przebarwień oraz nalotu z granitowego zlewu możemy przygotować własny preparat, bazujący na sodzie oczyszczonej. W tym celu wystarczy 100 g sody oczyszczonej wymieszać z małą ilością wody i taką pastą umyć zlew, używając do tego gąbki. Po dokładnym wyszorowaniu powierzchni, pastę spłukujemy.

W jaki sposób zaimpregnować zlew z granitu?

Oprócz dokładnego wyczyszczenia naturalnego surowca kamiennego musimy go także odpowiednio zabezpieczyć. Dzięki zastosowaniu impregnacji nasz zlew będzie bardziej odporny na zanieczyszczenia oraz uszkodzenia. Dodatkowo zabieg ten nada mu pięknego połysku oraz głębokiego koloru, dzięki czemu będzie on lepiej i bardziej nowocześnie się prezentował.

Wystarczy, że w tym celu za pomocą bawełnianej ściereczki wetrzemy w wyczyszczoną powierzchnię cienką warstwę tłuszczu jadalnego. Po nałożeniu oleju możemy dodatkowo wypolerować zlew suchą, czystą ściereczką. Pozwoli nam to usunąć nadmiar tłuszczu i nada granitowi połysku.

Zobacz też:

Więcej nie postawisz szklanki z wodą obok łóżka. To wcale nie jest zdrowe

Trzymasz ręczniki w tym miejscu? To źle wpływa na twoje zdrowie

Zerwij w ogrodzie i zaparz. Będziesz mieć gładszą skórę i talię osy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby