Reklama
Reklama

Płytki będą lśnić jak w pałacu, gdy umyjesz je domowym płynem za grosze

Zarówno płytki podłogowe, jak i kafelki pod prysznicem w łazience szybko się brudzą. Gdy są zaniedbane, odbierają cały urok pomieszczeniu, ale możesz szybko przywrócić im dawny blask, używając domowego płynu za grosze. Pożegnasz plamy, osad z mydła i twardej wody, a fugi będą biły po oczach czystością.

Jeśli chcesz mieć zadbane płytki, musisz je regularnie czyścić. Jak na wszystkich powierzchniach w domu, również na nich zbiera się kurz i brud, niezależnie od tego czy są one błyszczące czy matowe. 

Pamiętaj jednak, by zawsze używać środków dostosowanych do materiału, z którego wykonane są kafelki. To wydłuży ich żywotność o długie lata. I nie zapominaj o trudnodostępnych fugach, w których bakterie i zabrudzenia gromadzą się ekspresowo. 

Może cię zainteresować: Zrób kulkę z folii aluminiowej i zanieś do łazienki. Lepszego środka czyszczącego nie znajdziesz

Płytki będą wyglądać jak nowe, jeśli umyjesz je tym domowym płynem za grosze

Mycie płytek podłogowych i kafelek w łazience jest konieczne, aby zachować czystość i higienę w mieszkaniu. Wykorzystując do tego celu twarde detergenty, możesz zaszkodzić jednak swojemu zdrowiu oraz strukturze czyszczonych powierzchni, które pod wpływem silnej chemii szybciej się niszczą. 

Zamiast wydawać pieniądze na środki czystości w sklepie, po prostu pozamiataj je i przemyj ciepłą wodą (unikniesz roznoszenia kurzu i zarazków), a później zastosuj ten domowy płyn za grosze, a pozbędziesz się osadu z mydła i kamienia. Zaoszczędzisz na zakupach, a twoje brudne płytki znów będą wyglądać jak nowe.

Przygotuj: 

  • ciepłą wodę - 4 litry
  • ocet - 0,5 szklanki
  • boraks - 1/4 szklanki (ćwierć)

Wodę, wodę i boraks wymieszaj i umyj płytki, a później obficie spłucz kafelki ciepłą wodą. Czyszczenie najlepiej rozpocznij od miejsc na ścianie, wykonując ruchy od góry do dołu. Podłogę natomiast myj, kierując się od wnętrza pomieszczenia do wyjścia z łazienki. 

Aby po wszystkim nadać płytkom blasku, wypoleruj je nabłyszczaczem do naczyń do zmywarki... Natomiast do usuwania tłustych plam (np. z płytek w kuchni), wykorzystaj roztwór wody, soli emskiej i kilku kropel płynu do mycia naczyń. 

Czytaj również: Plamy z oleju na kostce brukowej szpecą podjazd? Usuniesz je produktem, który masz w kuchni

Nałóż to na brudne fugi w łazience, a znów będą idealnie czyste

Fugi w łazience to siedlisko zarazków, ale możesz szybko przywrócić im świeżość za pomocą taniego preparatu. Przygotujesz go samodzielnie, mieszając ocet z sodą oczyszczoną oraz sok z cytryny (ten ostatni również dla pięknego zapachu). 

Potrzebne będą ci:

  • soda oczyszczona - 0,5 szklanki
  • sok z cytryny - 1/3 szklanki
  • ocet - 1/4 szklanki (ćwierć) 

Gdy to zrobisz, wyszoruj miejsca między płytkami gąbeczką i spłucz letnią wodą. Do umycia mocno zabrudzonych fug możesz również wykorzystać inny domowy sposób. Aby przywrócić im biel, nałóż na nie pastę z proszku do pieczenia i ciepłej wody na około 30 minut, a później lekko przetrzyj starą szczoteczką do zębów i spłucz brud wodą np. za pomocą słuchawki od prysznica.

Zobacz też:

Nigdy nie jedz takich ogórków kiszonych. Możesz mieć spore problemy żołądkowe

Gdzie na grzyby w lipcu i sierpniu? W tych miejscach w Małopolsce zbierzesz pełne kosze

​Zapomnij o brudnych plamach zostawianych przez żelazko. W ten sposób szybko je wyczyścisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | sprzątanie | domowe sposoby | triki