Reklama
Reklama

Nie możesz doczyścić płytek na balkonie? Wsyp 3 łyżki do wiadra wody, a wszystko będzie lśnić

Najwyższa pora zabrać się za wiosenne porządki na balkonie. Czas „odgruzować” tę przestrzeń i dać jej powiew świeżości. O ile uporanie się z zalegającymi przedmiotami może być szybkie i bezproblemowe, o tyle doszorowanie płytek po zimie może być nie lada wyzwaniem. Na szczęście i z tym można się uporać domowymi sposobami. Podpowiadamy, po co warto sięgnąć, aby balkonowe płytki znów lśniły czystością.  

Balkon to niezwykle cenna przestrzeń w mieszkaniu, dzięki której można spędzać beztrosko czas na zewnątrz, a także uprawiać różnego rodzaju rośliny oraz zioła. Po zimowym okresie wymaga jednak odpowiedniej troski i gruntownego wyczyszczenia. Osiadający smog, liczne zabrudzenia oraz pozostałości po częstych wizytach ptaków zdecydowanie wymagają uprzątnięcia. Jak poradzić sobie z tym domowymi sposobami?  

Jak wyczyścić płytki na balkonie domowymi sposobami? 

Chcąc, aby na balkonie ponownie zagościła czystość i świeżość, warto sięgnąć po domowe sposoby, które już nie raz udowodniły, że są niezawodne, jeśli chodzi o sprzątanie. Oczywiście mowa o niezawodnym occie, którego zastosowanie w domu jest nieocenione. Kosztuje zaledwie kilka złotych i można go kupić w niemal każdym sklepie spożywczym.  

Stosując ocet do czyszczenia płytek, należy jednak pamiętać, aby nie robić tego jego czystą postacią. Dobrze przygotować roztwór z rozcieńczonego octu z wodą w proporcji 1:3. Taki płyn doskonale poradzi sobie nawet z zaschniętymi zabrudzeniami.  

Jeśli nie ocet, równie świetnie może poradzić sobie soda oczyszczona. Tak samo tania i ławo dostępna. Przy domowych obowiązkach wiele razu już udowodniła, że także świetnie sobie radzi z zabrudzeniami. W przypadku sody oczyszczonej warto przygotować z niej pastę w połączeniu z niewielką ilością wody, a następnie nałożyć na fugi bądź miejscowe zabrudzenia.  

Zobacz również: Żółte plamy na toalecie spędzają ci sen z powiek? Tak pozbędziesz się ich na dobre

Wystarczy kilka łyżek, aby balkonowe płytki znów lśniły czystością

Dobrym i mało znanym rozwiązaniem, które może okazać się niezwykle skutecznym, jest zastosowanie pewnego składnika, niegdyś stosowanego do prania pościeli bądź firanek. Ten sposób może okazać się strzałem w dziesiątkę zwłaszcza w przypadku płytek gresowych, które są popularnym wyborem, jeśli chodzi o balkony lub tarasy.  

Mowa tutaj oczywiście o krochmalu, który można kupić w sklepie bądź przygotować samodzielnie w domu. Tak samo jak ocet, krochmal pomaga usunąć zabrudzenia, chłonąc je. To, co można zawdzięczyć temu produktowi, to nadanie płytkom subtelnego połysku, a także pozostawienie warstwy ochronnej. Jest to szczególnie istotne w przypadku płytek, które są położone na zewnątrz.  

Płyn do mycia podłogi na balkonie z dodatkiem krochmalu przygotowuje się w prosty sposób. Wystarczy do wiaderka z ciepłą wodą wsypać 3 bądź 4 łyżki krochmalu. Po wymieszaniu preparatu pozostaje zamoczyć w nim mop, a następnie dokładnie przetrzeć balkon. Do bardziej problematycznych zabrudzeń warto użyć szczotki. Dotyczy to zwłaszcza wspomnianych już płytek z gresu.  

Zobacz też:

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

​Te prezenty na Dzień Matki spodobają się każdej mamie. Pospiesz się, czasu zostało niewiele

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby | sprzątanie