Reklama
Reklama

Szukasz domowego sposobu na komary? Natrzyj ręce liśćmi tej rośliny, a nawet się nie zbliżą

Lepiej nie wyrzucaj liści pomidorów, bo w ten sposób marnujesz jedną z najcenniejszych części popularnej rośliny. Latem możesz je jeszcze ponownie wykorzystać. To właśnie dzięki nim szybko pozbędziesz się uciążliwego problemu. Oberwane liście pomidorów są bowiem jednym z najlepszych domowych sposobów na komary.

Obrywanie liści pomidorów to popularny zabieg pielęgnacyjny. Jeżeli twoje warzywa są zdrowe, a ty usuwasz ich liście profilaktycznie w trosce o kondycję sadzonek, to wiedz, że zerwane części rośliny możesz ponownie wykorzystać w ogrodzie. Nie marnuj ich, tylko używaj m.in. do walki z uciążliwymi... komarami.

Po co obrywać liście pomidorów? Tak pomagasz swoim roślinom

Obrywanie liści pomidorów pozwala odciążyć sadzonki i usprawnić proces dojrzewania plonów. Jeśli będziesz się ich regularnie pozbywać, twoje rośliny będą lepiej doświetlone, dojdzie do nich więcej światła i powietrza, a to pozytywnie wpłynie także na wzrost owoców, które będą także bardziej soczyste i aromatyczne. 

 Dzięki obrywaniu liści pomidorów zminimalizujesz ryzyko przenoszenia się chorób grzybowych. Cyrkulacja powietrza jest korzystniejsza dla liści, które szybciej schną po deszczu, a to zmniejsza ryzyko infekcji.

Może cię zainteresować: Widzisz takie plamy na pomidorach? Rzuć im deskę ratunku przed suchą zgnilizną

Liście pomidora - mało znany domowy sposób na komary

Liście pomidora to skuteczny, mało znany domowy sposób na komary. Aby się o tym przekonać, zerwij 3-4 liście pomidorów i natrxyu nimi skórę w miejscach, które są odsłoniete. Zapach wydzielany przez roślinę odstraszy komary, dzięki nawet do ciebie nie zbliżą. 

Wreszcie będziesz mógł spokojnie spędzić wieczór na łonie natury. Rodzinny grill nigdy wcześniej nie był tak udany. A jeśli poczujesz ból, zauważysz podrażnienie lub zaczerwienienie, natychmiast umyj skórę, bo to może być oznaką alergii, o której nie miałeś pojęcia

Czytaj również: Liście pomidorów zwijają się i więdną? Ogrodnik podpowiada, co musisz zrobić

Nie tylko na komary. Co zrobić z liśćmi pomidora w ogrodzie?

Zastosowań liści pomidorów jest jednak więcej. To nie tylko skuteczna broń do walki z komarami, ale mogą ci się one również przydać w ogrodzie do zwalczania pategenów oraz szkodników atakujących inne rośliny w warzywniku (zawierają witaminy i alkaoidy steroidowe). 

Przygotujesz z nich domowy oprysk na mszyce i przędziorki, który zwalczy również strąkóweczki czy bielinki kapustniki.150 g liści pomidorów zalej 10 litrami wody i poczekaj kilka godzin. Podlewaj rośliny na grządkach minimum raz w tygodniu, a zapomnisz o uciążliwych szkodnikach, które niszczą uprawy.

Zobacz też:

Z wygody popełniasz ten błąd na stacji benzynowej? Dużo ryzykujesz

Nasącz tym ręcznik papierowy i umieść pod uszczelką. Zapomnisz o brzydkim zapachu z pralki

To najzdrowsza przyprawa świata. We Włoszech jest w każdym daniu, w Polsce mało popularna

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki