Reklama
Reklama

Szukasz aktywności fizycznej dla początkujących? Tyle kalorii spalisz podczas spaceru

Wiele osób wraz z początkiem nowego roku rozpoczyna swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Na początek warto postawić na pozornie błahy ruch, jakim jest spacerowanie. Okazuje się bowiem, że wcale nie musimy wyciskać siódmych potów na siłowni, aby schudnąć. Codzienny spacer również może nam to ułatwić. Podpowiadamy, ile kalorii spala taka aktywność fizyczna.

Styczeń nieodłącznie wiąże się z postanowieniami noworocznymi. Dla wielu osób oznacza to wprowadzenie do swojej codzienności regularnej aktywności fizycznej. Jednak czy od razu musimy kupować karnet na siłownię, aby schudnąć? Aby osiągnąć ten cel, w zupełności wystarczy nam zwykły spacer. Wyjaśniamy, ile kalorii spala chodzenie i jakie korzyści niesie dla naszego organizmu.

Dlaczego warto spacerować?

Spacery to najmniej wymagająca aktywność fizyczna. Jest to ruch, na który może zdecydować się każdy, niezależnie od swojego wieku czy miejsca zamieszkania. Równocześnie pomimo tego, że nie jest to trudna czynność, to spacerowanie niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim jest ważną odskocznią w czasach, gdy przeważa siedzący tryb życia, który sprowadza na nas wiele chorób cywilizacyjnych.

Nasz organizm coraz częściej jest zastany i niedotleniony. Objawia się to przewlekłym zmęczeniem, złym samopoczuciem oraz problemami ze snem. Receptą na te problemy często jest aktywność fizyczna.

Wobec tego warto zdecydować się na spacery, ponieważ podczas nich pobudzimy nasz metabolizm, a składniki odżywcze oraz tlen są szybciej dostarczane do komórek. Równocześnie przyspieszy on wydzielanie toksyn.

Co więcej, w trakcie spacerów nasze ciało uwalnia endorfiny, nazywane także hormonami szczęścia. Dzięki temu nasze samopoczucie od razu się poprawia. Nie zapominajmy także o tym, że spacer wpływa pozytywnie na naszą sylwetkę i ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała.  

Czytaj również: Szybkie i smaczne placki śniadaniowe. Są dietetyczne, więc sprawdzą się w trakcie odchudzania

Ile kalorii można spalić podczas spaceru?

Nie zapominajmy, że spacer to także jest ruch i wzmacnia on nasz układ kostny, krwionośny oraz odpornościowy, a równocześnie spala kalorie. Oczywiście, dla osób, które chcą zgubić kilka zbędnych kilogramów, nie bez znaczenia pozostaje, ile dokładnie kalorii można spalić podczas jednego takiego spaceru.

Przeliczając, osoba ważąca około 80 kg, po przejściu 1,5 km powinna spalić około 100 kcal. Im mniej ważymy, tym mniej spalimy. Oczywiście zależne jest to także od innych czynników, takich jak nawierzchnia, nachylenie i ogólna kondycja.

Jak długo trzeba spacerować, żeby zobaczyć efekty?

Powyższe wyliczenia dotyczą spaceru w umiarkowanym tempie. Jednak jeśli zdecydujemy się na szybki spacer pod górkę, to spalimy nawet 430 kcal w godzinę. Jest to już liczba, która robi o wiele większe wrażenie.

Pamiętajmy jednak, że jeśli dopiero zaczynamy się więcej ruszać, to postawmy na krótsze i łagodniejsze spacery. Zwiększajmy stopniowo dystans oraz szybkość naszego chodu, tak by wykonywać ostatecznie nie mniej niż 10 tysięcy kroków dziennie.

Dzięki temu, w połączeniu ze zdrową dietą, w szybkim tempie uda nam się stracić nieco nadprogramowych kilogramów, a dodatkowo zadbamy o zdrowie psychiczne i fizyczne naszego ciała.  

Zobacz też:

Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie