Reklama
Reklama

Suszysz pranie w mieszkaniu? Specjaliści ostrzegają przed konsekwencjami

Zimą i w deszczowe dni suszymy pranie w mieszkaniach. Suszarki rozkładany zazwyczaj w łazience, a jeśli jest zbyt mała - w innych pomieszczeniach. Eksperci ostrzegają jednak, że nie jest to najlepszy pomysł. Możemy w ten sposób nabawić się alergii czy astmy. Nadmierna wilgoć nie służy również sprzętom w naszym domu. Jak w takim razie suszyć pranie, by sobie nie zaszkodzić. Specjaliści mają konkretną odpowiedź.

Dlaczego nie należy suszyć prania w domu? Chodzi o zdrowie 

Zimą rozwieszanie mokrych ubrań w domu wydaje nam się jedynym sposobem na suszenie prania. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Założyciel portalu quotezone.co.uk, Greg Wilson podkreśla, że suszenie prania w domu może fatalnie wpływać na nasze zdrowie. Mokre ubrania uwalniają wilgoć, która sprzyja rozwojowi pleśni. Jej zarodniki roznoszą się po całym mieszkaniu, nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności. Pleśń może prowadzić do alergii, astm, wysypek, a nawet utraty wagi. Początkowo w ogóle nie łączymy tych objawów z nadmierną wilgocią w domu. Składamy to na karb sezonu wirusowego.  

Tymczasem w samej Wielkiej Brytanii na leczenie chorób związanych z wilgocią w pomieszczeniach wydaje się rocznie 1,4 mld funtów (ok. 7 mld złotych). Tak wynika z danych National Health Service.  

Skutki zawilgocenia mieszkania 

Zbyt duża wilgoć i szybko rozprzestrzeniająca się pleśń jest zagrożeniem nie tylko dla naszego zdrowia. Skutki zawilgocenia mogą być opłakane również dla stanu naszego mieszkania. Pleśń rozwija się początkowo w mało widocznych miejscach. Kiedy ją dostrzegamy w kątach pomieszczeń lub mebli, często jej usunięcie wymaga już poważnego remontu. A to są potężne koszty.  

Elementy drewniane i tapicerowane w naszych mieszkaniach również odczują fatalne działanie pleśni. Pozbycie się jej bywa bardzo kosztowne. Czasem wiąże się z wymianą mebli.  

Jak prawidłowo suszyć pranie zimą? Ekspert podpowiada 

W świetle tych faktów pojawia się pytanie, jak w takim razie suszyć pranie zimą? Możliwości pozostaje niewiele. Greg Wilson radzi, aby nawet w miesiącach zimowych przed zrobieniem prania sprawdzać prognozy pogody. Kiedy widzisz, że zapowiada się pogodny dzień bez opadów, nastaw pralkę. Po wypraniu susz ubrania na zewnątrz - na przykład na balkonie.  

Zimą zdarza się jednak, że pogodnych dni nie ma całymi tygodniami. W takim przypadku ekspert podpowiada, by korzystać z suszarki automatycznej. Potem warto rozwiesić pranie w pokoju z dobrą wentylacją. 

Czytaj też: Zmechacony sweter nie musi trafić na śmietnik. Wystarczy jedna czynność, by wyglądał jak nowy 

Jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu - domowe sposoby 

Aby zapobiec wilgoci gromadzącej się w mieszkaniu, warto zainwestować w osuszacz powietrza. W zależności od rodzaju kosztują one od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych. Nie jest to więc wydatek mały. Dużo tańsze są pochłaniacze wilgoci. To małe pudełka z wypełnieniem, która wchłania wodę z powietrza. Kosztują około 30 zł, a wkłady do nich - około 20, 30 zł.  

Są też domowe sposoby na zmniejszenie wilgoci w mieszkaniu. Wypróbuj te:  

  • soda oczyszczona - wysyp ją w misce i postaw w wilgotnych miejscach. Soda doskonale wchłania wilgoć;
  • sól kamienna - zadziała podobnie jak soda oczyszczona. W miarę pochłaniania wilgoci będzie się zbrylać; 
  • kwiaty doniczkowe - niektóre kwiaty doskonale wspaniale pochłaniają wilgoć, a nawet zarodniki pleśni z powietrza. Działa tak paprotka, róża jerychońska, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, storczyk czy sansewieria.  

Jeśli borykasz się z wilgocią mieszkania, staraj się je jak najczęściej wietrzyć. Cyrkulacja powietrza jest najlepszym sposobem na pozbycie się problemu.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | zdrowie