Reklama
Reklama

Zmechacony sweter nie musi trafić na śmietnik. Wystarczy jedna czynność, by wyglądał jak nowy

Zmechacony sweter nie prezentuje się estetycznie i świeżo. Wygląda, jakby był starszy, niż często w rzeczywistości jest. Tymczasem niezależnie od materiału, z jakiego został wykonany, z czasem ulega zmechaceniu, podobnie jak kardigany czy golfy. Wiele osób unika wówczas ich zakładania lub nawet decyduje się na ich wyrzucenie. Nie jest to wcale konieczne. Istnieją sposoby na pozbycie się zmechaceń i odnowienie ulubionych swetrów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Swetry przydają się nie tylko zimą, ale również jesienią i wiosną. Wówczas mogą być noszone nie tylko pod kurtki czy płaszcze, ale również zamiast nich. Wszystko zależy od pogody i grubości swetra. Bez względu jednak na to, w jakim jest kolorze, jaki ma fason, czy z jakiego materiału jest wykonany, w miarę użytkowania i prania taki sweter może się niestety zmechacić. Co zrobić, by przywrócić mu pierwotny wygląd? Zdradzamy sposoby, dzięki którym będzie wyglądał jak nowy.

Zmechacony sweter — jak przywrócić go do porządku?

Niektórzy do walki z nieestetycznym meszkiem i "kulkami" na swetrach wykorzystują zwykłe maszynki do golenia. To niestety zły pomysł, ponieważ taka maszynka może doprowadzić do przypadkowego przecięcia materiału, jeszcze mocniej go zmechacić czy nieodwracalnie zniszczyć. O wiele lepszym pomysłem jest skorzystanie z golarki do ubrań. To bezpieczna opcja, która pomoże szybko pozbyć się wszystkich zmechaceń.

Istnieją modele wyposażone dodatkowo w szczotkę, która może pomóc w pozbyciu się także włosów, sierści zwierząt czy innych zanieczyszczeń. Produkt jest niewielki, więc można go nawet nosić w torebce i tym samym mieć zawsze pod ręką. Dzięki temu nasze ubrania zawsze będą prezentowały się nienagannie. 

Czytaj też: Wrzuć jedną tabletkę do pralki. Ręczniki i pościel będą miękkie i puszyste 

Jak usunąć zmechacenia ze swetra? Domowe sposoby

Zmechacenia na ubraniach niestety dość często pojawiają się po praniu. Warto więc podejść do tej czynności rozważnie, sprawdzać metki i nie prać ubrań w zbyt wysokiej temperaturze czy z wirowaniem na wysokich obrotach. Włókna mogą się też splątać w wyniku pocierania, stąd najczęściej widzimy je na łokciach, pod pachami czy przy mankietach. Płaszcze czy kurtki, zakładane na swetry, również mogą przyczyniać się do powstania zmechaceń. 

Kłaczki można usunąć przy pomocy rolki do ubrań, ale nie tylko. Istnieją specjalne grzebienie do usuwania zmechaceń. Niektórzy polecają też stosowanie pumeksu lub papieru ściernego, które zadziałają jak peeling. Zdecydowanie delikatniej zadziała gąbka do naczyń - a konkretnie jej szorstka część.

Zobacz też:

Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki

Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki