Reklama
Reklama

Słyszałeś, że ziemniaki tuczą, a kawa wypłukuje magnez? Dietetycy komentują

Świadomość zdrowego żywienia staje się coraz większa, przez co wiele osób zwraca uwagę na to, co je. Niestety pomimo łatwego dostępu do informacji, wciąż niektóre mity żywieniowe mają się dobrze. Pora się z nimi rozprawić, zwłaszcza że znaleźć można liczne komentarze dietetyków na ich temat. Z jakimi mitami dietetycznymi można się najczęściej spotkać?  

Wciąż można spotkać się z ogromną liczbą mitów bądź półprawd na temat żywienia. Przez to wiele osób wyklucza niektóre produkty ze swojej diety, ponieważ uchodzą za niezdrowe czy też tuczące. W dobie łatwego dostępu do informacji warto weryfikować wszelkie informacje, aby nie paść ofiarą niewiedzy, mylących treści czy też chwytów marketingowych. Można znaleźć liczne komentarze dietetyków na ten temat. Jakie mity na temat żywienia wciąż cechują się dużą popularnością w społeczeństwie?

Chcesz schudnąć? Nie jedz ziemniaków i odrzuć makaron

Najwięcej mitów dietetycznych dotyczy produktów, które należy jeść w czasie odchudzania lub wręcz przeciwnie. Niestety sporo osób wciąż w nie wierzy, przez co między innymi wyklucza ze swojej diety ziemniaki. Utarło się bowiem, że ziemniaki są kaloryczne i kategorycznie powinno się ich unikać, będąc na diecie. Rzeczywistość maluje się jednak zgoła inaczej.  

Ziemniaki są źródłem wielu witamin i minerałów, takich jak chociażby potas czy fosfor. Najważniejszy jest jednak fakt, że same w sobie wcale nie są wysokokaloryczne. To, co może sprawić, że ich kaloryczność się zwiększy, to sposób ich przygotowania. I na to trzeba szczególnie uważać, będąc na diecie. Z pewnością błędem jest ich całkowita eliminacja z codziennego jadłospisu.  

Podobnie sytuacja ma się do makaronów, które wielu osobom kojarzą się z wysoką kalorycznością. Tym sposobem, podobnie jak ziemniaki, często odrzucane są w czasie odchudzania. W rzeczywistości makaron jest produktem o średniej kaloryczności i może być cennym elementem codziennej diety, zwłaszcza makaron pełnoziarnisty.  O przyroście wagi może jednak decydować sposób przygotowania makaronu, a także sos i dodatki, z którymi jest on podawany. Duża ilość sera czy sos na bazie śmietany zdecydowanie zwiększa kaloryczność dania.  

Zobacz także: Wzmacnia odporność i pomaga w przeziębieniu lepiej niż mleko z czosnkiem i miodem. Do tego dobrze smakuje

Kawa wypłukuje magnez, a cukier trzcinowy jest lepszy od zwykłego  

O tym, że kawa wypłukuje magnez, mówi się praktycznie od zawsze. Niestety to jedno z najbardziej rozpowszechnionych przekonań. W rzeczywistości duża ilość kawy działa moczopędnie, a to z kolei oznacza wydalanie więcej płynów i tym samym minerałów, w tym właśnie magnezu. Należałoby jednak wypić mniej więcej cztery filiżanki za jednym razem. W praktyce kawa nie pozbawia nas magnezu, a wręcz przeciwnie. Sama kawa dostarcza organizmowi tego pierwiastka. Spożywanie zalecanej ilości kawy nie jest więc szkodliwe, tak jak się to od lat utarło. 

Utarło się również, że cukier trzcinowy jest zdrowszy od białego, przez co przez wiele lat postrzegany był jako “zdrowa alternatywa". Na szczęście powoli mit ten staje się przeszłością, gdyż coraz więcej osób ma świadomość, że oba rodzaje cukru są niemal identyczne i trzcinowy wcale nie jest “zdrowszy".  

Podobnie sytuacji wygląda w przypadku soli himalajskiej, która przez lata uchodziła za zdrowszą. Owszem, zawiera nieco więcej minerałów niż zwykła sól kuchenna, jednak nie robi to żadnego znaczenia. Wciąż jest to po prostu sól, którą powinno się ograniczać w swojej diecie. Warto więc być świadomym i nie dać się nabrać na liczne chwyty marketingowe.  

Może cię zainteresować: Seniorzy potrzebują tej witaminy. Niedobory są powszechne

Jakie jeszcze mity spożywcze wciąż mają się dobrze?

Krążących mitów dotyczących żywienia jest o wiele więcej i warto mieć tego świadomość. Jednym z nich jest przyjęty “fakt", który dotyczy szkodliwości gotowania dwa razy tej samej wody. Utarło się, że prowadzi to do powstawania szkodliwych substancji. W rzeczywistości woda, zagotowana dwa razy, wciąż pozostaje bezpieczna. 

Warto również przyjąć do wiadomości, że nie ma naukowych dowodów na to, że jedzenie wieczorem owoców tuczy. Mit ten od jakiegoś czasu krąży po Internecie i wciąż ma się dobrze. Owoce mają tyle samo kalorii rano i wieczorem, tak samo jest z zawartymi w nich witaminami i błonnikiem. Warto jednak pamiętać, że w owocach zawarta jest fruktoza, która jest cukrem prostym.  

Wciąż dobrze mają się również takie mity, jak jedzenie po osiemnastej tuczy, niełączenie ogórka z pomidorem czy cytryna jako najlepsze źródło witaminy C. Kluczowe jest więc, aby czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Dzięki temu możliwe jest cieszenie się zdrowiem płynącym z bezpiecznej i zrównoważonej diety.  

Zobacz też:

Pij tę herbatę codziennie. Koi nerwy i wspiera układ trawienny

​Nigdy nie trzymaj tego przed domem. Przyciąga szczury jak magnes

Bierzesz prysznic rano czy wieczorem? Jedna pora jest zdecydowanie lepsza dla organizmu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie