Skuteczny sposób na oparzenia słoneczne. Domowy kompres natychmiast przynosi ulgę
Nie trzeba leżeć plackiem na plaży przez cały dzień, by doznać oparzeń słonecznych. Czasem wystarczy 15 minut ekspozycji słonecznej, a następne kilka dni zmieni się w piekło. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które przyniosą szybkie ukojenie.
Oparzenia słoneczne to nic innego, jak poparzenie wierzchnich warstw naskórka przy zbyt dużej ekspozycji na słońce. Bez odpowiedniej ochrony po kilku godzinach poczujemy naprawdę okropny ból.
Wykorzystanie maślanki do leczenia oparzeń słonecznych jest jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów. Wystarczy do miski wlać maślankę, a następnie zamoczyć w niej gazę, a następnie odcisnąć i takim okładem obłożyć poparzone miejsce na 15 minut. Zawarte w maślance białko, a także witaminy A, D i E zapewnią szybszą regenerację naskórka. Jeśli chcemy uzyskać dodatkowo efekt ulgi, skorzystajmy z maślanki bezpośrednio wyjętej z lodówki. Jej chłód na kwadrans ulży w cierpieniu.
Ocet spirytusowy, czyli jeden z najpopularniejszych środków spożywczych, który jest dostępny praktycznie w każdym domu, również pomoże na oparzenia słoneczne. Wystarczy nalać octu do miski, a następnie zamoczyć w nim gazę i odcisnąć. Tak przygotowany opatrunek nakładamy na poparzone miejsce na 15 minut. W occie spirytusowym znajdują się kwasy octowe, które mają działanie przeciwzapalne, a także pozwolą odzyskać prawidłowe pH skóry w miejscu oparzenia. Dla uzyskania efektu ulgi również możemy wykorzystać odpowiednio schłodzony ocet.
Trzecim sposobem na oparzenia słoneczne nie jest okład, a maść. Można ją bez problemu zrobić w domu z dwóch składników: 15 ml nierafinowanego oleju kokosowego i 10 kropel olejku miętowego. Całość mieszkamy do połączenia się składników. Tak przygotowaną maścią smarujemy poparzone miejsce. Substancje zawarte w olejku miętowym zapewniają działanie przeciwzapalne, a także przyspieszają gojenie się ran. Olej kokosowy działa antybakteryjnie, nawilża i pielęgnuje oparzone miejsce oraz również przyspiesza gojenie się skóry.
Zobacz też:
Zamiast wyrzucać do kosza, zrób z nich syrop na przeziębienie. Na zimę będzie, jak znalazł
Zamszowe buty czyść tylko w ten sposób. Usuniesz brud i nie uszkodzisz materiału