Reklama
Reklama

Rozpyl ten domowy środek w łazience. W mig pozbędziesz się rybików

Rybiki cukrowe uwielbiają ciemne i wilgotne miejsca. Nic więc dziwnego, że upodobały sobie nasze łazienki. Te owady nie są groźne, ale ich obecność może niektórych przerażać. Podajemy domowy sposób, dzięki któremu pozbędziesz się rybików raz na zawsze.

Domowy sposób na pozbycie się rybików 

Rybiki cukrowe, zwane też srebrzykami, prowadzą skryty tryb życia. Najczęściej widujemy je w łazience nocą, bo wtedy wychodzą na łowy. Żywią się pleśnią, celulozą i szczątkami roślinnymi. Chowają się w ciemnych i wilgotnych szczelinach, pod tapetami, między płytkami lub pod wilgotnym mopem.  

Rybiki nie lubią ostrych zapachów i można to wykorzystać przy ich zwalczaniu. Rozpyl w kątach łazienki olejek lawendowy, cynamonowy lub cytrynowy wymieszany z ciepłą wodą. Ten domowy sposób skutecznie odstraszy rybiki. Innym zapachem, który skłoni srebrzyki do wyprowadzki, jest ocet. Zmieszaj go z ciepłą wodą i rozpyl w łazience, a rybiki ją opuszczą. Wodą z octem możesz również przemyć podłogę w łazience.  

Pułapki na rybiki cukrowe - wykorzystaj to, że są łasuchami 

Sposobem na pozbycie się rybików jest nie tylko ich odstraszanie, ale i wabienie. Nie bez powodu rybiki nazywają się "cukrowe" - lgną do wszystkiego, co słodkie. Posmaruj kawałki tektury miodem i rozłóż w łazience. Słodycz przyciągnie srebrzyki, które przykleją się do lepkiego miodu.  

Na obżarstwie rybików opierają się też pułapki ze słoików. Na zewnętrznej stronie pojemnika przyklej chropowatą taśmę, a do środka nasyp cukru. Owady wejdą po powierzchni taśmy do słoika, ale nie będą umiały się wspiąć po jego śliskich brzegach. Pułapkę zastaw wieczorem, a rano pozbądź się słoika wraz z zawartością.  

Czytaj też: Uciążliwe muszki pojawiają się także zimą. Wystarczą dwa składniki, by pozbyć się ich z kuchni

Nie zapraszaj rybików do łazienki 

Aby rybiki nie miały gdzie zakładać gniazd, pozbądź się z łazienki wszelkich szczelin, tapet i przyklejanych płytek. Klej jest przysmakiem dla srebrzyków. Zaklej wszelkie dziury i regularnie myj podłogę wodą z octem. Warto zadbać też o to, żeby wilgoć w łazience nie utrzymywała się zbyt długo. Po każdej kąpieli dobrze wywietrz pomieszczenie.  

Doskonałym sposobem na pozbycie się rybików jest również... kot. To zwierzę łowne, dla którego wyłapywanie owadów jest świetną zabawą. Jeśli więc masz w domu kota, wpuść go od czasu do czasu do łazienki.  

Zobacz też:

Chcesz uniknąć wysokiego mandatu? Upewnij się, że twój rower jest przygotowany na wiosnę

Zarysowałeś drewniane meble? To nie koniec świata, w ten sposób zamaskujesz defekt

Kupujesz taki ryż? To nie jest najlepszy wybór

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | sprzątanie | triki