Reklama
Reklama

Uciążliwe muszki pojawiają się także zimą. Wystarczą dwa składniki, by pozbyć się ich z kuchni

Muszki owocówki najczęściej pojawiają się w okresie wiosennym i letnim, choć czasem mogą opanować naszą kuchnię nawet zimą. Małe owady wprawiają nas w obrzydzenie, szczególnie w trakcie przygotowywania posiłków. Skąd biorą się te szkodniki i jak je zwalczać? Sprawdź proste, domowe sposoby.

Skąd biorą się muszki owocówki?

Muszki owocówki to małe owady, które bez problemu dostają się do naszego mieszkania przez szpary w oknach. Możemy także przynieść je z produktami ze sklepów lub zebranych w ogrodzie

Owady te najczęściej widzimy przy bardzo dojrzałych, zepsutych, gnijących owocach. Lgną także do sfermentowanych produktów, takich jak kefiry, jogurty czy niektóe soki.

Czy muszki owocówki stanowią zagrożenie?

Muszki owocówki nie stanowią pośredniego zagrożenia dla człowieka, ponieważ nie są nosicielami żadnych chorób. Ich inwazja jest natomiast uciążliwa, ponieważ owady te rozmnażają się w szybkim tempie.

Samice składają jaja w krótkim czasie. Wobec tego w kuchni zaczyna pojawiać się coraz więcej muszek owocówek. Małe owady szukają pokrojonych warzyw i owoców oraz sfermentowanych napojów, latając po całym pomieszczeniu. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Muchy opanowały twój dom, ale to nie koniec świata. Trzy szybkie i łatwe sposoby

Co zrobić, żeby uniknąć inwazji muszek owocówek?

Aby uniknąć inwazji muszek owocówek, należy przechowywać warzywa i owoce w lodówce, a także myć je zaraz po przyniesieniu do domu, ponieważ mogą znajdować się na nich jaja tych małych owadów. 

Kolejną, ważną czynnością jest wyrzucanie przejrzałych produktów oraz regularne wynoszenie śmieci. Pamiętajmy, że psujące się produkty przyciągają muszki owocówki. Musimy także natychmiast przecierać blaty, na których wylało się wino bądź piwo

Muszki owocówki przylatują nie tylko do owoców i warzyw, ale także do dań, które zawierają te składniki. Przykładowo potrafią zainteresować się ciastem z owocami, które stoi kilka dni na blacie

Domowe sposoby na zwalczanie muszek owocówek

Do zwalczania muszek owocówek nie musimy używać chemicznych środków. Poradzimy sobie z tymi owadami, stosując domowe sposoby. 

  • Pułapka z octu i płynu do naczyń

Do szklanki wlewamy trochę octu jabłkowego i płynu do naczyń. Naczynie stawiamy na blacie. Muszki owocówki zostaną zwabione zapachem octu, dlatego wlecą do środka szklanki.

  • Pułapka z octu i folii spożywczej

Do szklanki wlewamy trochę octu (najlepiej jabłkowego) i owijamy ją od góry folią spożywczą, robiąc w niej małe otwory. Muszki owocówki dostaną się nimi do środka, jednak nie będą w stanie wyjść.

  • Odstraszacz z cukierków miętowych

 Muszki owocówki nie znoszą zapachu cukierków miętowych. W związku z tym warto wyjąć je z opakowania i włożyć do miski. Skutecznie przepędzą małe owady z kuchni. 

Zobacz też:

Tak zrobisz domowe pochłaniacze zapachu do lodówki. Działają lepiej niż sklepowe

​Chcesz kupić basen na działkę ROD? Lepiej sprawdź, co mówią o tym przepisy

Top 6 prezentów na Dzień Ojca. Ucieszą każdego tatę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | sprzątanie