Reklama
Reklama

Powieś w kuchni woreczek z tą przyprawą, a muszki owocówki znikną!

Muszki owocówki są uciążliwe zwłaszcza latem, gdy większość z nas trzyma w kuchni zdrowe owoce. Niezależnie od tego, czy są to zebrane z ogrodu jabłka i maliny, czy zakupione w sklepie egzotyczne banany, słodki zapach przyciąga owady niczym magnes. Ich żerowanie jest dość irytujące, ale istnieje prosty domowy sposób, jak pozbyć się muszek owocówek szybko i skutecznie.

Muszki owocówki to małe owady, które w polskich kuchniach pojawiają się zwłaszcza latem. Osiągają od 2 do maksymalnie 3 mm długości, a pojedynczy osobnik w trakcie swojego krótkiego życia składa nawet kilkaset jaj. 

Muszki owocówki, w przeciwieństwie do komarów, nie atakują ludzi. Są roślinożerne, jednak ich obecność w domu i tak jest irytująca, ponieważ te małe insekty ekspresowo się rozmnażają i całymi chmarami dobierają się do słodkich fermentujących owoców.

Na szczęście istnieje prosty, w pełni ekologiczny sposób na muszki owocówki w domu. Wyjaśniamy, jak pozbyć się muszek owocówek, korzystając z popularnej przyprawy i owoców?

Muszki owocówki - skąd się biorą? To przez to masz je w swoim domu

Jeżeli chodzi o to, skąd się biorą muszki owocówki, to ich jaja najczęściej przynosimy do domu wraz z owocami. Zdarza się, że powierzchnia produktów jest nimi oblepiona, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. 

Do domu muszki owocówki przyciąga także zapach gnijących owoców, obierek i opakowań po słodkich sokach w koszu na śmieci. Przyciągają je otwarte kompoty, ciasta, powidła dżemy, konfitury, butelki po winie, miodzie, syropie czy occie. 

Muszki owocówki - jak zapobiegać? Rób tak, a nigdy się nie pojawią

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się muszek owocówek w kuchni, wcale nie musimy rezygnować z zakupu ulubionych owoców, dżemów czy soków owocowych. Wystarczy, że dowiemy się, jak zapobiegać muszkom owocówkom, a w tym celu zaleca się: 

  • nie trzymać długo owoców w kuchennych koszach
  • regularnie czyścić zlew tak, by nie pływały w nim słodkie odpady
  • regularnie wyrzucać śmieci, (szczególnie odpady bio)
  • myć talerze i kieliszki zaraz po ich użyciu
  • codziennie przecierać kuchenne blaty
  • często myć podłogę w kuchni
  • zakupić siatki na okna, aby ograniczyć dostęp owadów

Domowy sposób na muszki owocówki. Wystarczy trochę popularnej przyprawy

Nawet jeżeli owady zalęgły się już w naszym mieszkaniu, istnieje prosty trik, jak pozbyć się muszek owocówek. Aby małe szkodniki szybko wyniosły się z naszej kuchni, powinniśmy sięgnąć po popularną przyprawę o charakterystycznym zapachu, który odstrasza muszki owocówki na kilometr. W miejscu żerowania owoców powinniśmy powiesić woreczek ze świeżo otwartymi goździkami. Co kilka dni należy je wysypać i wymienić na nowe tak, by aromat był, jak najintensywniejszy. 

Dla lepszego efektu z przyprawą możemy połączyć cytrusy. Cytryna lub limonka w połączeniu ze wbitymi z nią goździkami nie tylko odstraszy muszki owocówki, ale pomoże również pozbyć się uciążliwych komarów czy much. 

Jak pozbyć się muszek owocówek? Owocowa pułapka odstraszy też komary

Jeżeli nie mamy w domu goździków, to możemy wypróbować inny trik, jak pozbyć się muszek owocówek. Wystarczy, że przygotujemy pułapkę z pokrojonych, nieco nadpsutych owoców np. bananów. Powinniśmy ułożyć je na talerzu i owinąć przezroczystą folią spożywczą. Folię mocno naciągamy i nakłuwamy w kilku miejscach tak, by przyciągnąć owady w jedno miejsce. 

Zobacz też:

Ta mikstura pozwoli ci przetrwać jesień bez przeziębień. Nazywają ją "antygrypiną"

Wystarczy jeden ruch, by zaoszczędzić na energii podczas prania. Sprawdź, co robić, żeby zużywać mniej prądu

Metoda dziadka na przechowywanie jabłek. Są świeże i smaczne przez całą zimę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki