Reklama
Reklama

Powieś w kuchni woreczek z tą przyprawą, a muszki owocówki znikną!

Muszki owocówki są uciążliwe zwłaszcza latem, gdy większość z nas trzyma w kuchni zdrowe owoce. Niezależnie od tego, czy są to zebrane z ogrodu jabłka i maliny, czy zakupione w sklepie egzotyczne banany, słodki zapach przyciąga owady niczym magnes. Ich żerowanie jest dość irytujące, ale istnieje prosty domowy sposób, jak pozbyć się muszek owocówek szybko i skutecznie.

Muszki owocówki to małe owady, które w polskich kuchniach pojawiają się zwłaszcza latem. Osiągają od 2 do maksymalnie 3 mm długości, a pojedynczy osobnik w trakcie swojego krótkiego życia składa nawet kilkaset jaj. 

Muszki owocówki, w przeciwieństwie do komarów, nie atakują ludzi. Są roślinożerne, jednak ich obecność w domu i tak jest irytująca, ponieważ te małe insekty ekspresowo się rozmnażają i całymi chmarami dobierają się do słodkich fermentujących owoców.

Na szczęście istnieje prosty, w pełni ekologiczny sposób na muszki owocówki w domu. Wyjaśniamy, jak pozbyć się muszek owocówek, korzystając z popularnej przyprawy i owoców?

Muszki owocówki - skąd się biorą? To przez to masz je w swoim domu

Jeżeli chodzi o to, skąd się biorą muszki owocówki, to ich jaja najczęściej przynosimy do domu wraz z owocami. Zdarza się, że powierzchnia produktów jest nimi oblepiona, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. 

Do domu muszki owocówki przyciąga także zapach gnijących owoców, obierek i opakowań po słodkich sokach w koszu na śmieci. Przyciągają je otwarte kompoty, ciasta, powidła dżemy, konfitury, butelki po winie, miodzie, syropie czy occie. 

Muszki owocówki - jak zapobiegać? Rób tak, a nigdy się nie pojawią

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się muszek owocówek w kuchni, wcale nie musimy rezygnować z zakupu ulubionych owoców, dżemów czy soków owocowych. Wystarczy, że dowiemy się, jak zapobiegać muszkom owocówkom, a w tym celu zaleca się: 

  • nie trzymać długo owoców w kuchennych koszach
  • regularnie czyścić zlew tak, by nie pływały w nim słodkie odpady
  • regularnie wyrzucać śmieci, (szczególnie odpady bio)
  • myć talerze i kieliszki zaraz po ich użyciu
  • codziennie przecierać kuchenne blaty
  • często myć podłogę w kuchni
  • zakupić siatki na okna, aby ograniczyć dostęp owadów

Domowy sposób na muszki owocówki. Wystarczy trochę popularnej przyprawy

Nawet jeżeli owady zalęgły się już w naszym mieszkaniu, istnieje prosty trik, jak pozbyć się muszek owocówek. Aby małe szkodniki szybko wyniosły się z naszej kuchni, powinniśmy sięgnąć po popularną przyprawę o charakterystycznym zapachu, który odstrasza muszki owocówki na kilometr. W miejscu żerowania owoców powinniśmy powiesić woreczek ze świeżo otwartymi goździkami. Co kilka dni należy je wysypać i wymienić na nowe tak, by aromat był, jak najintensywniejszy. 

Dla lepszego efektu z przyprawą możemy połączyć cytrusy. Cytryna lub limonka w połączeniu ze wbitymi z nią goździkami nie tylko odstraszy muszki owocówki, ale pomoże również pozbyć się uciążliwych komarów czy much. 

Jak pozbyć się muszek owocówek? Owocowa pułapka odstraszy też komary

Jeżeli nie mamy w domu goździków, to możemy wypróbować inny trik, jak pozbyć się muszek owocówek. Wystarczy, że przygotujemy pułapkę z pokrojonych, nieco nadpsutych owoców np. bananów. Powinniśmy ułożyć je na talerzu i owinąć przezroczystą folią spożywczą. Folię mocno naciągamy i nakłuwamy w kilku miejscach tak, by przyciągnąć owady w jedno miejsce. 

Zobacz też:

Top 6 prezentów na Dzień Ojca. Ucieszą każdego tatę

Tak szybko podgrzejesz wodę w basenie. Wydasz mniej niż 10 złotych

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki