Muchy opanowały twój dom, ale to nie koniec świata. Trzy szybkie i łatwe sposoby
Obecność much w domu to nie tylko uciążliwe bzyczenie. Te owady mogą roznosić różne choroby, jak np. grypa żołądkowa. Warto wiedzieć, że istnieją naturalne, domowe sposoby, które pozwolą pozbyć się z kuchni uciążliwych lokatorów.
Domowe sposoby walki z muchami opierają się przede wszystkim na wykorzystaniu ich słabości do słodkich zapachów. Jeśli nie pomoże lep, można skorzystać z pomocy... roślinki.
Do przygotowania domowego lepu potrzebne będzie:
- papierowa torba
- patelnia lub szeroki rondel
- 1/4 szkl. wody
- 1/4 szkl. miodu
- 1/4 szkl. cukru
Do naczynia wlewamy wodę oraz dodajemy miód i cukier. Całość podgrzewamy do momentu rozpuszczenia się cukru. Torbę papierową kroimy w taki sposób, by uzyskać paski o szerokości ok. 7 cm. Na ich końcach robimy dziurkę, a następnie wkładamy je do naczynia i czekamy, aż papier wchłonie płyn. Do wyjęcia papieru można wykorzystać szczypce, a następnie ułożyć je na desce do przestygnięcia. Jeśli chcemy przyspieszyć proces, wysuszmy je delikatnie suszarką. Po wystygnięciu przez dziurkę przedziewamy sznurek lub gumkę i tak przygotowany lep wieszamy w miejscu, gdzie zauważyliśmy najwięcej much.
Wanilia to owoc o niezwykle intensywnym aromacie. Większości osób kojarzy się jednak przyjemnie, gdyż często dodawany jest do wypieków jako ekstrakt czy cukier wanilinowy. W przypadku much będzie idealnym odstraszaczem, gdyż owady nie cierpią jego zapachu. Wystarczy postawić na blacie, stole czy szafce otwartą buteleczkę aromatu lub wylać go na miseczkę. Efekt odstraszający muchy jest natychmiastowy, a żeby go wzmocnić, można dodać kilka listków mięty lub kropelek olejku miętowego. Jeśli latem mamy także problem z komarami, możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Wystarczy do olejku waniliowego dodać olejek kokosowy bądź citronellę.
Dla osób, które lubią kwiaty, ciekawym rozwiązaniem będzie muchołówka, a dokładniej muchołówka amerykańska, czyli Dionaea muscipula. Jest to mięsożerna roślina z rodziny rosiczkowatych, która żywi się owadami, w tym także muchami. Posiada liście-pułapki, które zwabiają owady słodkim nektarem. Gdy mucha lub inny owad dotknie włosków czuciowych, pułapka się zamyka. Następnie roślina zaczyna wydzielać enzymy trawienne, które w zależności od wielkości ofiary rozkładają ją nawet do 10 dni. Po strawienia liść-pułapka otwiera się w oczekiwaniu na kolejną muchę lub innego owada. Muchołówkę można kupić w wielu sklepach z roślinami już od kilkunastu złotych.
Zobacz też:
Seniorzy potrzebują tej witaminy. Niedobory są powszechne
Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić
Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca