Robisz to przy okazji smażenia? Twoja patelnia będzie do wyrzucenia
Często po nawet krótkim czasie użytkowania, nasza patelnia teflonowa nadaje się tylko do wyrzucenia. Smażone na niej jedzenie przywiera, a powłoka jest nieestetycznie porysowana. Jest to skutkiem popełnianych przez nas błędów, których z łatwością można uniknąć, tym samym wydłużając żywotność patelni. Sprawdź, czego nie robić podczas jej używania.
Patelnia teflonowa jest dość delikatnym naczyniem, więc używając jej w naszej kuchni, musimy ostrożnie się z nią obchodzić, ponieważ nieciężko jest ją uszkodzić. Warto więc wiedzieć, jak odpowiednio i bezpiecznie jej używać, a także jakich zachowań unikać, aby nie zedrzeć powłoki teflonowej.
Nieprawidłowe używanie patelni, może doprowadzić do tego, że znacznie skrócimy jej żywotność i nie będzie ona nadawała się już dłużej do smażenia. Często nieświadomie powielamy pewne błędy, które dodatkowo niszczą naszą patelnię. Oto najczęstsze pomyłki:
- Używanie sztućców - bardzo popularnym i jednym z najszkodliwszych błędów jest smażenie na patelni i równoczesne używanie do obracania lub mieszania metalowych albo aluminiowych sztućców. Powinniśmy, zamiast tego używać drewnianej szpatułki, która nie rysuje teflonu.
- Wkładanie patelni do zmywarki - mycie patelni w zmywarce przyczynia się do tego, że jej delikatna powłoka zostaje naruszona. W rezultacie osłabiony teflon traci swoje właściwości. Sprawia to, że smażone jedzenie przywiera do powierzchni patelni.
- Zalewanie patelni zimną wodą - złym pomysłem jest także zalanie patelni zimną wodą od razu po smażeniu. Powstała wtedy różnica temperatur przyczynia się do odkształcenia się teflonowej powierzchni, przez co patelnia nie będzie się już do niczego nadawała. Z tego powodu warto zawsze czekać, aż patelnia przestygnie i dopiero wtedy myć ją za pomocą ciepłej wody.
Czytaj również: Są smaczniejsze od mandarynek i nie mają pestek. Mało kto je rozróżnia
Wiele osób popełnia powyższe błędy, a co gorsza wciąż używa później porysowanej patelni teflonowej. Jest to niebezpieczne dla zdrowia, dlatego gdy powłoka teflonowa ulegnie uszkodzeniu, nie powinna być już dłużej używana.
Wynika to z tego, że gdy zostaje ona zdarta, to podczas podgrzewania na niej żywności, może dochodzić do różnorakich reakcji chemicznych produktów z materiałem, który znajduje się pod warstwą teflonową. W rezultacie mogą wytworzyć się toksyczne substancje. W związku z tym, gdy nasza patelnia ulegnie uszkodzeniu lepiej ją od razu wyrzucić.
Wiedząc już jakich błędów unikać podczas użytkowania patelni teflonowej, warto także wiedzieć, jak bezpiecznie ją czyścić, aby nie niszczyć jej powłoki. Przede wszystkim zdecydowanie odradza się używania ostrych gąbek, druciaków czy szczoteczek, które mogłyby zedrzeć teflon.
Najlepiej stosować miękkie gąbki. Natomiast do osuszania patelni używajmy miękkiego ręcznika kuchennego. Sprawdzi się również ręcznik papierowy, jednak należy pamiętać, aby wycierać patelnię tylko i wyłącznie jego delikatniejszą stroną. Unikajmy także mocnego pocierania patelni. Najlepiej pozwolić jej naturalnie wyschnąć i ewentualny nadmiar wody zebrać wspomnianymi ręcznikami.
Zobacz też:
Włóż to do słoika z suszonymi grzybami. Więcej się nie popsują
Gdzie wyrzucasz zepsute lampki choinkowe? Jeśli do tego kosza, popełniasz kosztowny błąd
Polacy zapomnieli o tym soku, a to błąd. Pij codziennie, a serce ci podziękuje