Przez ten błąd lodówka się psuje i ciągnie prąd jak szalona. Prawie na pewno go popełniasz
Drobne zmiany podczas robienia porządków mieszkaniu pomogą ci zaoszczędzić fortunę na comiesięcznych rachunkach. Istnieje prosty trik, który pozwala obniżyć opłaty za prąd, ale większość Polaków nie ma o nim pojęcia. Od dzisiaj zacznij myć lodówkę tylko w ten sposób, a twój portfel na pewno będzie grubszy i samo urządzenie podziała dłużej.
Trudno wyobrazić sobie codzienne życie w domu bez lodówki. To niezbędny sprzęt AGD, w którym przechowujesz jedzenie, aby to nie zepsuło się szybko. Umożliwia ci przechowywanie żywności i robienie zapasów, kiedy nie masz w planach zjeść zakupionych produktów od razu. Co 3-4 tygodnie lodówkę powinieneś jednak dokładnie umyć, bo gromadzą się w niej resztki jedzenia, plamy i niepożądane zapachy.
Jeżeli starasz się dbać o czystość w swojej kuchni, to na pewno regularnie czyścisz to urządzenie. Upewnij się jednak, że nie zapominasz przy tym o jednym szczególe. Lodówkę należy myć bowiem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Poza myciem frontu i półek wyczyszczenia wymaga również tylna ściana, o której pielęgnacji większość Polaków zapomina.
Może cię zainteresować: Sprzedawcy nie chcą, żebyś wiedział o tej funkcji pralki. Pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze
Większość sprzętów AGD w twojej kuchni wymaga pielęgnacji zarówno wewnątrz, ale i na zewnątrz. To właśnie przez ten popularny błąd przy myciu lodówki, Polacy płacą horrendalnie wysokie rachunki za prąd i muszą często wymieniać swoje lodówki.
Poza wyczyszczeniem frontu i środkowych półek zadbać musisz również o tylną ścianę, która bardzo często jest pomijana, a to właśnie tam osiada najwięcej kurzu. Z tyłu lodówki znajduje się również skraplacz, odpowiadający m.in. za wydajność chłodzenia w układzie chłodniczym. Jeśli w tym miejscu zgromadzi się gruba warstwa pyłu, może dojść do poważnej awarii urządzenia.
Skutkiem takiego zdarzenia może być wzmożony pobór energii, a to oznacza również wyższe opłaty za prąd. Częstym zjawiskiem jest również skraplanie się wody, która później gromadzi się na najniższej półce. Skraplacz wygląda niepozornie. Wyglądem przypomina nieistotną kratkę, która jednak ma kluczowe znaczenie dla zachowania odpowiedniej temperatury wewnątrz twojej lodówki, dlatego nie możesz zaniedbywać jego pielęgnacji.
Czytaj również: Ten sposób na umycie brudnej mikrofalówki zdradziła mi kuzynka. Po minucie lśni czystością
Jeżeli skraplacz przez cały czas będzie pokryty kurzem, lodówka będzie pobierać więcej energii, a prędzej czy później doprowadzi to również do zepsucia lodówki. Pamiętaj więc o jego regularnym myciu.
Tylko, jak wyczyścić skraplacz w lodówce? Na początek musisz go znaleźć, a nie we wszystkich lodówkach znajduje się dokładnie w tym samym miejscu. Z reguły jest to kratka z tyłu urządzenia, ba tylnej ścianie, ale czasem znajduje się nad górną płytą albo z boku sprzętu AGD za klapką.
Gdy zlokalizujesz już ten element, odłącz lodówkę od zasilania, przygotuj szczotkę z miękkim włosiem i ściereczkę z mikrofibry (suchą lub lekko zwilżoną). Pierwszą pozbędziesz się ze skraplacza zewnętrznej warstwy kurzu, a drugą doczyścisz wszystkie szczebelki, wykonując pionowe ruchy z góry do dołu. Do czyszczenia skraplacza nigdy nie używaj detergentów.
Zobacz też:
Boczki i zaparcia przestaną być zmartwieniem. Wystarczy wsypać łyżkę do kefiru
Wrzuć 1 kostkę lodu do zupy. Natychmiastowy efekt cię zaskoczy
Ręczniki będą miękkie, jak w hotelu. Wystarczy, że w czasie prania zrobisz to