Reklama
Reklama

Przechowuj paragony w ten sposób, a nie wyblakną. Mało kto zna ten sposób

Paragon to dokument potwierdzający transakcję, który klienci często okazują sprzedawcy przy dokonywaniu zwrotu towaru. Jednak bardzo często zdarza się, że przechowywany przez długi okres dowód zakupu blaknie. Wówczas staje się nieczytelny i bardzo często pojawia się problem ze zwróceniem zakupionych rzeczy. Jak przechowywać paragony, by nie wyblakły? Wyjaśniamy.

Dlaczego przechowywane paragony blakną i stają się nieczytelne?

Niektóre osoby przechowują paragony w razie wystąpienia potrzeby zwrotu zakupionego towaru. Polskie prawo dopuszcza również przedstawienie innego dowodu potwierdzającego zakup (np. faktury, potwierdzenia transakcji z konta bankowego czy wydanego przez sprzedawcę pisemnego potwierdzenia umowy), jednak okazanie przy reklamacji paragonu jest prawdopodobnie najpopularniejszą opcją. 

Większość osób trzyma paragony w portfelu bądź luźno w torebce. Nierzadko miejscem, do którego trafiają, jest szuflada. Okazuje się jednak, że często trudno jest uniknąć wyblaknięcia dokumentu.  

Dlaczego przechowywane paragony blakną? Wynika to ze specyfiki papieru termicznego, który jest wykorzystywany w kasach fiskalnych. Materiał ten jest dość wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Mowa tu o ekspozycji na promienie słoneczne, wilgoć lub wyższą temperaturę. Wskutek niekorzystnych warunków, warstwa chemiczna paragonu traci swoje właściwości, a tym samym rachunek staje się nieczytelny

Jak przechowywać paragony, by nie wyblakły?

Wyblakły paragon często uniemożliwia potwierdzenie zakupu danego towaru w sklepie, przez co zwrot przy jego użyciu okazuje się niemożliwy. W jaki sposób przechowywać swoje rachunki, by nie przestały być czytelne? 

Okazuje się, że jednym ze sposobów, jest włożenie paragonu do zamrażarki. Brzmi to dość niewiarygodnie, jednak niska temperatura może skutecznie pomóc w zachowaniu dokumentu w nienaruszonym stanie.  

Oczywiście nie należy wkładać tam rachunku bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia – w zamrażarce panuje duża wilgotność. Z tego względu niezbędne okazuje się użycie plastikowego, szczelnego woreczka, do którego uprzednio należy włożyć suchy i niepognieciony paragon. Co ważne, mając kilka sztuk rachunków, warto przechowywać je w osobnych woreczkach

Warto wiedzieć, że paragon można również skserować. Wykonana na zwykłym papierze kopia nie jest narażona na wyblaknięcie, a zatem będzie można ją przechowywać w zwykłej teczce lub w szufladzie.

Zobacz też:

Segregujesz śmieci? Ponad połowa Polaków robi to źle. Najgorzej idzie generacji Z

W takiej temperaturze powinnaś prać franki. Będą niepogniecione i białe jak śnieg

Chodzisz na bieżni? Takie tempo musisz utrzymywać, by schudnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki