Reklama
Reklama

​Placki ziemniaczane szybko ciemnieją? Posyp je tym składnikiem, a problem szybko zniknie

Wszyscy uwielbiają placki ziemniaczane, to wręcz oczywista oczywistość. Można je jeść zarówno na słodko — ze śmietaną i cukrem, jak i na wytrawnie z dodatkiem cebuli czy jako dodatek do dań mięsnych. Jednak co zrobić, gdy masa szybko ciemnieje? Wykorzystaj ten jeden składnik, który rozwiąże ten problem.

Co prawda ciemnienie placków ziemniaczanych nie wpływa w żaden sposób na ich smak, to może przyczyniać się do zmniejszenia ich walorów estetycznych. Jednak w łatwy sposób można pozbyć się tego problemu.

Dlaczego ziemniaki ciemnieją?

Każdy pokrojony ziemniak, prędzej czy później, zmienia swój kolor z jasnego lub żółtego na ciemniejszy. Nie jest to objaw zepsucia warzywa, a jedynie jego... reakcja obronna. Podczas obierania ziemniaka ze skórki wydziela się z niego enzym — oksydaza polifenolowa — który znajduje się pod nią. Po reakcji z tlenem sprawia on właśnie, że ziemniaki zaczynają ciemnieć. Dzieje się tak zarówno, gdy pokroimy je na kawałki, jak i w momencie starcia na tarce (np. do przygotowania placków ziemniaczanych). Jest jednak jeden trik, który pozwoli tego uniknąć.

Sprawdź również: O tej godzinie najlepiej nastawiać pranie. Można zaoszczędzić

Jak sprawić, by placki ziemniaczane nie ciemniały?

Żeby uniknąć ściemnienia ziemniaków, można oczywiście smażyć je zaraz w chwilę po starciu. Jednak nie zawsze chcemy to robić. Czasem zdarza się, że chcemy je zetrzeć rano, by usmażyć placki ziemniaczane po południu. Co zrobić w takiej sytuacji? Jest na to pewien domowy sposób. Wystarczy posypać starte ziemniaki... mąką. Następnie przykryj miskę ścierką i wstaw do lodówki. Gdy po kilku godzinach będziesz smażyć placki ziemniaczane, będą one miały cały czas idealny kolor. Pamiętajmy jedynie o tym, by mąką przykryć całą powierzchnię masy ziemniaczanej. Wtedy sprawimy, że nie dojdzie od ściemnienia ziemniaków.

Zobacz też:

Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Dzięki niej koszule będą białe, jak nigdy

​Karta Moja Biedronka. Ważny informacja dla klientów. Mają dwa wyjścia

​W twojej diecie brakuje białka? Dietetyk radzi, jak zdrowo je uzupełnić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki