Placki ziemniaczane szybko ciemnieją? Posyp je tym składnikiem, a problem szybko zniknie
Wszyscy uwielbiają placki ziemniaczane, to wręcz oczywista oczywistość. Można je jeść zarówno na słodko — ze śmietaną i cukrem, jak i na wytrawnie z dodatkiem cebuli czy jako dodatek do dań mięsnych. Jednak co zrobić, gdy masa szybko ciemnieje? Wykorzystaj ten jeden składnik, który rozwiąże ten problem.
Co prawda ciemnienie placków ziemniaczanych nie wpływa w żaden sposób na ich smak, to może przyczyniać się do zmniejszenia ich walorów estetycznych. Jednak w łatwy sposób można pozbyć się tego problemu.
Każdy pokrojony ziemniak, prędzej czy później, zmienia swój kolor z jasnego lub żółtego na ciemniejszy. Nie jest to objaw zepsucia warzywa, a jedynie jego... reakcja obronna. Podczas obierania ziemniaka ze skórki wydziela się z niego enzym — oksydaza polifenolowa — który znajduje się pod nią. Po reakcji z tlenem sprawia on właśnie, że ziemniaki zaczynają ciemnieć. Dzieje się tak zarówno, gdy pokroimy je na kawałki, jak i w momencie starcia na tarce (np. do przygotowania placków ziemniaczanych). Jest jednak jeden trik, który pozwoli tego uniknąć.
Sprawdź również: O tej godzinie najlepiej nastawiać pranie. Można zaoszczędzić
Żeby uniknąć ściemnienia ziemniaków, można oczywiście smażyć je zaraz w chwilę po starciu. Jednak nie zawsze chcemy to robić. Czasem zdarza się, że chcemy je zetrzeć rano, by usmażyć placki ziemniaczane po południu. Co zrobić w takiej sytuacji? Jest na to pewien domowy sposób. Wystarczy posypać starte ziemniaki... mąką. Następnie przykryj miskę ścierką i wstaw do lodówki. Gdy po kilku godzinach będziesz smażyć placki ziemniaczane, będą one miały cały czas idealny kolor. Pamiętajmy jedynie o tym, by mąką przykryć całą powierzchnię masy ziemniaczanej. Wtedy sprawimy, że nie dojdzie od ściemnienia ziemniaków.
Zobacz też:
Buty ślizgają się na śniegu i lodzie? Spryskaj je tym, a unikniesz upadku
Zaklej pomidory taśmą w ten sposób, a się nie zepsują. Będą świeże przez 2 tygodnie
Nazywają ją “czarnym klejnotem kuchni”. W Polsce rzadko jedzona, choć ma mnóstwo zalet