Reklama
Reklama

O tej godzinie najlepiej nastawiać pranie. Można zaoszczędzić

Pranie ubrań jest bardziej złożoną czynnością, niż mogłoby się to na pozór wydawać. Do ważnych aspektów zalicza się również suszenie czyszczonych ubrań. Zachowanie właściwych zasad sprawi, że nie tylko przebiegnie to sprawnie, ale także będzie można zaoszczędzić pieniądze. Kiedy najlepiej nastawiać pralkę?

Aktualnie pralki umożliwiają wybranie rozmaitych materiałów. Od naturalnych, delikatnych tkanin po syntetyczne, w niskiej lub wysokiej temperaturze, przy intensywnych lub lekkich obrotach. Urządzenia można nabyć również w wersji z suszarką, ale i tak warto wiedzieć, jak pozbyć się wilgoci z ubrań samodzielnie.

Dzięki zachowywaniu właściwych zasad pranie wyschnie szybko. Dodatkowym atutem będą również niższe rachunki za energię. Z pewnością domowe triki na suszenie prania przypadną do gustu tym, którzy cenią sobie zarówno praktyczne rozwiązania, jak i oszczędzanie pieniędzy. Na co zwrócić uwagę?

Od czego zależą wydatki na prąd podczas prania ubrań?

To, ile prądu zużywa pralka, zależy przede wszystkim od modelu urządzenia, a także klasy energetycznej. Warto wiedzieć, że im wyższa klasa energetyczna, tym niższe będzie zużycie prądu. Do najwyższych zalicza się: A+++. A++ oraz A+. Natomiast do najniższych B, C, D, E, F i G. Znaczenie ma także wybranie odpowiedniej taryfy energetycznej.

Czytaj również: Od stycznia rachunki pójdą w górę. Te osoby dostaną po kieszeni

Kiedy prąd jest tańszy, w nocy niż w dzień?

W kontekście ustawienia właściwej pory prania kluczowa jest dobrana taryfa. Najczęściej w gospodarstwach domowych obowiązuje taryfa G11 lub G12. Wiedza na temat różnic pomiędzy nimi będzie kluczowa dla oszczędzania.

Taryfa G11 charakteryzuje się tym, że cena za prąd jest stała o każdej godzinie. Oznacza to, że zarówno w nocy, jak i w dzień koszt prania będzie taki sam. Inna sytuacja ma miejsce, jeśli ktoś zdecyduje się na taryfę G12. W takim przypadku doba jest dzielona przez dostawcę energii na dwie części. Nocna jest tańsza niż dzienna.

Jaka pora jest najlepsza na nastawienie prania?

Osoby, które chcą zaoszczędzić na praniu, mogą zmienić swoją taryfę na G12 z G11 lub pozostać na aktualnej, jeśli wybrano wcześniej tę korzystniejszą. Później korzystając już z taryfy G12, można zaplanować pranie tak, aby oszczędzać pieniądze. 

Żeby pranie było tańsze, warto włączać je w godzinach od 22 do 6 rano, kiedy taryfa G12 przewiduje niższe stawki za prąd. Dzięki temu będzie można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent na rachunkach za energię.


Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki