Pierogi na święta możesz ulepić już teraz. Szef kuchni zdradza, jak najlepiej je mrozić
Przedświąteczny czas to okres, gdy mamy wiele obowiązków, a ilość potraw do przygotowania potrafi nas przytłoczyć. Chcąc nieco się odciążyć, warto naszykować niektóre dania wcześniej, dzięki czemu w przeddzień Wigilii oszczędzimy sporo czasu. Podpowiadamy, jak mrozić pierogi, aby nie straciły smaku i jakie inne potrawy możemy przygotować wcześniej.
Mało kto wyobraża sobie święta Bożego Narodzenia bez tradycyjnych pierogów. Jednak przez to, że wykonanie ich jest dość czasochłonne, kosztuje nas to wiele stresu na kilka godzin przed Wigilią. Na szczęście istnieje metoda, dzięki której nie będziemy musieli się już o to martwić. Sprawdź, jak oszczędzić swój cenny czas.
Chcąc uniknąć nerwów na chwilę przed świętami, możemy przygotować wcześniej, chociaż część wigilijnych dań. Niektóre z nich powinniśmy zamrozić, a inne wystarczy, że przechowamy w odpowiedni sposób.
Do dań, które możemy zrobić już teraz i zamrozić, należą m.in. uszka. Są one dodatkiem do barszczu, bez którego nikt nie wyobraża sobie świąt. Warto też dodać, że można również wcześniej przygotować sam zakwas buraczany, będący bazą dla naszej zupy.
Kolejnym daniem, które warto wcześniej przygotować, jest bigos, który możemy pasteryzować. Co więcej, będzie on nawet smaczniejszy, jeśli zrobimy go co najmniej tydzień przed świętami. Oprócz tego druga połowa listopada jest także dobrym momentem na upieczenie tradycyjnego piernika. Związane jest to, z tym że musi on dojrzewać przez kilka tygodni.
Oczywiście pierogi także możemy przygotować wcześniej i po prostu je zamrozić. Nie jest to skomplikowany proces i wystarczy, że będziemy przestrzegać kilku zasad, dzięki czemu nasze danie zachowa swój smak i wygląd.
Zabieg mrożenia musimy przeprowadzić od razu, gdy zakończymy nadziewanie pierogów farszem, ponieważ surowe ciasto nie powinno zbyt długo leżeć w temperaturze pokojowej. Pierogi musimy ułożyć na desce lub tace posypanej wcześniej mąką. Powinny być ułożone tak, aby się ze sobą nie stykały. Następnie wkładamy je do zamrażarki na co najmniej godzinę.
Po upływie tego czasu wyjmujemy pierogi na chwilę z chłodziarki i przekładamy do szczelnie zamykanych woreczków. Opisujemy datą oraz rodzajem nadzienia, aby uniknąć niespodzianek przy serwowaniu dania. W ten sposób pierogi mogą być przechowywane przez trzy miesiące.
Powyższy sposób jest najpopularniejszą i najbardziej podstawową metodą mrożenia pierogów. Warto jednak zaczerpnąć nieco z doświadczenia profesjonalnych kucharzy i zamrozić pierogi, stosując jedną z zasad, dzięki której ciasto nie będzie pękało w trakcie gotowania.
Trikiem stosowanym przez szefów kuchni jest krótkie blanszowanie pierogów. Powinny one znajdować się we wrzątku zaledwie 30 sekund. Po tym czasie wyjmujemy je łyżką cedzakową i sypiemy mąką lub smarujemy cienko olejem.
Zobacz też:
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle