Reklama
Reklama

Obniża cholesterol i przyspiesza przemianę materii. Dodaj do sałatki lub zaparz

Ogórecznik jest nie tylko rośliną dekoracyjną, ponieważ ten okaz obfituje w wiele właściwości leczniczych. Sprawia to, że ogórecznik bardzo często jest stosowany w medycynie naturalnej. Oprócz tego może on stanowić smaczny dodatek do wielu dań, a także bazę do zdrowego naparu. Sprawdź, jak wykorzystywać ogórecznik lekarski.

Ogórecznik lekarski to roślina, która naturalnie występuje w basenie Morza Śródziemnego. Możemy jednak bez problemu uprawiać ją także w naszych ogrodach. Cechują ją fioletowo-niebieskie kwiaty o kształcie gwiazdek. Owocem roślin  jest ciemnobrązowa, żebrowana rozłupnia wypełniona czterema nasionami. Ogórecznik nie tylko pięknie wygląda, ale i ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Dodatkowo stanowi ciekawy dodatek do wielu dań, ponieważ smak liści i kwiatów tej rośliny przypomina smak ogórka.

Jakie właściwości ma ogórecznik lekarski? To niezwykle cenny skarb dla naszego zdrowia

Ogórecznik lekarski ma wiele cennych właściwości, dzięki którym może korzystnie wpływać na naszą kondycję zdrowotną. Częstym zastosowaniem tej rośliny jest leczenie zapalenia oraz uszkodzeń błon śluzowych jamy ustnej, ale także przełyku, jelit oraz żołądka.

Ogórecznik wpływa łagodząco na te obszary i szybko przynosi ulgę, dodatkowo wspierając i przyspieszając gojenie. Oprócz tego roślina ta bardzo często stosowana jest także podczas leczenia schorzeń układu krążenia. Dzięki swoim właściwościom potrafi ona poprawić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, jak i również obniżyć ciśnienie tętnicze.

Wśród zastosowań ogórecznika lekarskiego, znajdują się również właściwości, umożliwiające łagodzenie objawów infekcji oraz przeziębienia. Roślina ta pozwala zniwelować ból gardła, kaszel oraz ułatwia pozbycie się zalegającej wydzieliny.

Co więcej, ogórecznik lekarski pomaga również w regulacji przemiany materii, a także wpływa pozytywnie na profil lipidowy organizmu. Dzięki czemu regularne stosowanie go pozwala zmniejszyć ryzyko miażdżycy, obniża poziom złego cholesterolu, równocześnie normalizując poziom dobrego cholesterolu.

Czytaj również: To najzdrowsza przyprawa świata. We Włoszech jest w każdym daniu, w Polsce mało popularna

Jak stosować ogórecznik lekarski? Możesz wykorzystać go na wiele sposobów

Do celów leczniczych używa się liści, kwiatów oraz nasion ogórecznika lekarskiego. Do jadalnych części zaliczamy kwiaty oraz młode, jeszcze nieowłosione liście. To właśnie te elementy możemy dodawać np. do sałatek, zapiekanek, sosów lub zup. Oprócz tego możemy przyrządzać je w taki sam sposób, jak szpinak.

Dodatkowo dostępne są także płukanki ze świeżej lub suszonej rośliny, soki, oleje z nasion, tabletki, maść oraz miód z ogórecznika. Możemy również samodzielnie przygotować zdrowy i świetnie wpływający na nasz organizm napar z ogórecznika lekarskiego. W tym celu musimy jedynie 1 łyżeczkę drobno posiekanych świeżych liści ogórecznika lekarskiego lub 1 łyżkę suszu, zalać 1 szklanką wrzątku.

Całość parzymy pod przykryciem przez kwadrans. Tak zrobiony napar powinniśmy pić trzy razy dziennie. Szczególnie systematycznie powinny sięgać po niego osoby, które mają problemy z układem oddechowym oraz pokarmowym.

Ogórecznik lekarski w ogrodzie. Jak go uprawiać?

Ogórecznik lekarski możemy również uprawiać w swoim ogrodzie. Dzięki temu będziemy mieli zawsze pod ręką tę niezwykle zdrową roślinę. Co więcej, nie wymaga ona szczególnej uwagi oraz dużych zdolności ogrodniczych, ponieważ jest prosta w uprawie.

Ogórecznik najlepiej będzie się rozwijał na stanowisku nasłonecznionym. Jeśli chodzi o glebę, to warto zadbać o to, by miała ona duży stopień przepuszczalności oraz wilgotności. Roślina ta zakwita od czerwca do końca sierpnia i wtedy to przyciąga do siebie wiele owadów, ponieważ jest okazem miododajnym. W tym okresie warto nieco częściej ją podlewać.

Zobacz też:

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | zakupy