Nie wyrzucaj skórek z cytryny. Wykorzystaj je w ten sposób, a sporo zaoszczędzisz
Cytryna, choć naturalnie nie rośnie w Polsce, jest u nas niezwykle popularna i dostępna przez cały rok. O właściwościach zdrowotnych soku z cytryny wie każdy. Doskonale smakuje dodana do wody czy lemoniady. Nie każdy jednak wie, że także skórka z cytryny ma wiele ciekawych zastosowań. Poznaj je i już nigdy nie wyrzucaj skórki z cytryny!
Skórka z cytryny także zawiera witaminę C jak sok z cytryny! Wyrzucając ją, pozbawiasz się wspaniałego źródła tego ważnego dla odporności i zdrowia antyoksydantu. Ponadto skórka z cytryny dostarcza witamin z grupy B, kwasu mrówkowego, pektyn i błonnika. Jej właściwości sprawiają, że znajduje szereg zastosowań w kuchni, w domu i w pielęgnacji ciała.
Skórka z cytryny jest doskonałym dodatkiem do domowych kosmetyków. Możesz wykorzystać ją na szereg sposobów do pielęgnacji swojego ciała. Oto niektóre zastosowania skórki z cytryny:
Przeczytaj także: Zwróć na to uwagę, kupując cytrynę. Ten szczegół świadczy o tym, że jest soczysta
- świetnie wybiela zęby. Wystarczy regularnie przecierać nią zęby, a szybko pozbędziesz się przebarwień po kawie czy winie. Twój uśmiech będzie lśnił bielą;
- twoje dłonie pachną zrywanym, obranym czosnkiem czy rybami? Skórka z cytryny pozwoli ci pozbyć się niechcianego zapachu. Wystarczy przetrzeć nią skórę dłoni, a pozostanie na nich jedynie świeży zapach cytryny;
- szybciej pozbądź się kurzajek za pomocą skórki z cytryny! Wystarczy przez noc namoczyć skórkę z cytryny w occie, a następnie nałożyć na kurzajkę. Dzięki temu przyspieszysz leczenie się zmiany skórnej!
Cytryna odnajduje także szereg zastosowań w domu. Choć najczęściej sięga się po kwasek cytrynowy lub świeżo wyciśnięty sok, w wielu zadaniach pomoże ci także skórka z cytryny.
Przeczytaj także: Cytryna nigdy więcej nie spleśnieje. Zrób to przed włożeniem jej do lodówki
- Skórkę z cytryny możesz użyć jako odświeżacza do powietrza. Wystarczy położyć ją w kilku miejscach w domu.
- W domowym środku czyszczącym na bazie sody i octu zastąpi kwasek cytrynowy. Dzięki takiej mieszance szybko usuniesz tłuste plamy i zabrudzenia z umywalki, wanny czy kuchenki.
- Skórka z cytryny świetnie sprawdza się jako odkamieniacz do czajników. Wystarczy włożyć ją do czajnika, zalać wodą i pozostawić na kilka godzin.
- Skórka z cytryny działa antybakteryjnie. Za jej pomocą możesz odkazić deski do krojenia i kuchenne blaty. W ten sposób będą nie tylko lśnić, ale także będą wolne od bakterii i mikroorganizmów.
W kuchni sprawdzi się zarówno skórka z cytryny świeża, jak i suszona czy kandyzowana. Sprawdź koniecznie, jak ją wykorzystać!
- Suszona skórka cytrynowa stanowi doskonały dodatek do zup i dań pikantnych. Dodaje im świeżego cytrynowego aromatu.
- Świeżą skórkę z cytryny możesz wykorzystać jako dodatek i dekorację do napojów i drinków.
- Kandyzowana skórka z cytryny z kolei idealnie nadaje się jako dodatek do ciast i słodkich deserów.
Kandyzowaną skórkę z cytryny możesz zrobić samodzielnie. Wystarczy pozbawić skórkę białej warstwy, pokroić ją w drobną kostkę, włożyć do słoika i zasypać cukrem. Słoik należy przechowywać w lodówce. Po tygodniu twoja skórka z cytryny będzie gotowa do użycia.
Zobacz też:
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle